co karmić dziecko zatruciem Większość małych dzieci często styka się z różnymi zatruciami pokarmowymi. Biegunka i wymioty w okruchach mogą powodować wszelkie zepsute pokarmy, trucizny żywnościowe, a nawet pożywienie, które jest po prostu niezwykłe dla żołądka. Podczas ostrej choroby u dzieci, z reguły nie ma apetytu, jednak całkowicie niemożliwe jest całkowite opuszczenie okruchów bez jedzenia i picia. W tym artykule dowiesz się, jak karmić i karmić dziecko podczas zatrucia pokarmowego, aby jak najszybciej uratować go przed nieprzyjemnymi objawami i zapobiec odwodnieniu.

System żywienia dzieci w przypadku zatrucia

Chociaż większość dzieci, jeśli źle się czują, odmawiają jedzenia i picia, ważne jest, aby rodzice wiedzieli, co można karmić dziecko podczas zatrucia i wymiotów. Od samego początku choroby konieczne jest zorganizowanie następującej diety:

  1. Przez pierwsze kilka godzin nie można nakarmić okruchów, jeśli nie ma apetytu. W takim przypadku dziecko powinno otrzymać dużo napoju - zwykłą wodę, słabą herbatę, rozcieńczony syrop z dzikiej róży, kompot z suszonych owoców, a także roztwory farmaceutyczne, takie jak Regidron, Glucosolan, Oralit lub BioGaia Ors. Każdemu płynowi należy zaoferować dziecku łyżeczkę co 5-10 minut.
  2. Gdy dziecko ma apetyt, powinno być karmione co 2-2,5 godziny małymi porcjami, aby nie obciążać żołądka. Możesz wrócić do swojej zwykłej diety zaledwie 4-5 dni po całkowitym ustąpieniu objawów zatrucia.
Co karmić dziecko po ustaniu wymiotów?

Karmienie piersią powinno być karmione tylko mlekiem matki. Jest to produkt idealny w okresie zdrowienia po zatruciu pokarmowym, ponieważ łatwiej jest go wchłonąć przez żołądek. Wszystkie inne dzieci muszą najpierw otrzymać ryż lub kasza gryczana i lekko wysuszony chleb pszenny.

Następnie stopniowo wprowadzane są gotowane warzywa, począwszy od marchwi i brokułów. Ponadto w pierwszych dniach po zatruciu można bezpiecznie jeść banany i pieczone jabłka. Przed pójściem do łóżka niemowlęciu można zaoferować bezkwasowy kefir lub jogurt naturalny bez różnych dodatków.

Ryby i mięso mogą być wprowadzone do menu dziecka, które doznało zatrucia pokarmowego, nie mniej niż dwa dni po całkowitym ustaniu wymiotów. Po pierwsze, produkty te muszą być przygotowane w formie sufletu. co zalać dziecko zatruciem Po kolejnych 2-3 dniach możesz zaoferować swoim dzieciom tłuczone ziemniaki bez dodawania masła.

W ciągu 2-3 tygodni po odzyskaniu należy ograniczyć spożycie następujących produktów:

  • proso, jęczmień i kasza jęczmienna;
  • śliwki, winogrona, gruszki;
  • wszelkie potrawy zawierające cukier;
  • świeży chleb, bułeczki;
  • wszelkie warzywa, owoce i jagody w postaci surowej i naturalne soki;
  • olejki kremowe, słonecznikowe i z oliwek.