Zapalenie torebki stawowej kolana jest najczęstszą postacią zmian zapalnych. Strefa koncentracji zapalenia spada na torebkę rzepki. Ta dolegliwość jest popularnie nazywane "zapalenie kaletki monastycznej". Nabył to imię, ponieważ jedną z przyczyn choroby jest przedłużanie klęczenia.

Rodzaje i przyczyny zapalenia kaletki ponadgałkowej

Ze względu na przebieg choroby wyróżnia się przewlekłe i ostre postaci nadoponowego zapalenia kaletki stawu kolanowego. Ponadto są ropne zapalenia kaletki i surowicze. Patogenne mikroorganizmy są uważane za główną przyczynę pojawienia się ropnych zmian, z powodu których pojawia się ropa. W przypadku surowiczej postaci choroby przyczyna jest aseptyczna.

Z reguły choroba jest "wyzwalana" przez silne obciążenie stawów kolanowych. Następujące czynniki mogą spowodować pogorszenie sytuacji:

  • intensywne zajęcia sportowe;
  • ciężka praca;
  • nadwaga.

Objawy zapalenia kaletki maziowej stawu kolanowego i subtelności leczenia

W tym patologicznym uszkodzeniu obserwuje się następujący obraz kliniczny:

  • obrzęk;
  • silne choroby;
  • zaczerwienienie kolana;
  • osłabienie mięśni;
  • lekka gorączka, itp.

Wykrywanie tych objawów jest okazją do natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem. Zapalenie kaletki jest łatwiejsze do leczenia w początkowej fazie choroby. Ale nawet doświadczony lekarz nie będzie w stanie prawidłowo diagnozować bez dodatkowych badań. Na etapie diagnozy pacjent przechodzi Ultradźwięki i radiografia. Bierze także punkcję płynu stawowego (robi się to, aby zidentyfikować rodzaj zapalenia). I dopiero po tych wszystkich procedurach przewidziano leczenie.

Leczenie zapalenia kaletki maziowej stawu kolanowego

Terapia nawet umiarkowanego nadoponowego zapalenia kaletki stawu kolanowego powinna być złożona. Gdy surowicza forma choroby, lekarz przebija torebkę maziową i usuwa płyn, który się tam pojawia. Następnie operowane wgłębienie jest leczone środkami antyseptycznymi, a do środka wstrzykuje się środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny.

Dłuższe leczenie i regeneracja ropnego zapalenia kaletki. Przede wszystkim usuwa się ropę, następnie jamę stawową myje się i kurację przepisuje się pacjentowi. antybiotyki . W razie potrzeby można zastosować fizjoterapię.

Często pacjenci są zainteresowani sposobem leczenia nadoponowego zapalenia kaletki za pomocą metod ludowych. Istnieje wiele takich produktów - na przykład kompresy, masaże, uzdrawiające herbaty itp. Lecz takie uzdrowienie powinno odbywać się wyłącznie jako terapia uzupełniająca, pod nadzorem lekarza prowadzącego.