Botulizm - ostra zatrucie , spowodowane przez toksyny bakterii botulinowych. Choroba występuje podczas jedzenia skażonej żywności i towarzyszy jej uszkodzenie centralnego i autonomicznego układu nerwowego. W początkowej fazie objawy choroby przypominają objawy zapalenia żołądka i jelit.

Przyczyny zatrucia jadem kiełbasianym

Czynnik sprawczy botulizmu odnosi się do bakterii beztlenowych, czyli żyje i mnoży się tylko w środowisku całkowicie pozbawionym tlenu. Różdżka botulinowa występuje w dwóch formach: wegetatywnej i zarodnikowej. Zarodniki mogą pozostawać w glebie przez długi czas, mają zwiększoną odporność na czynniki środowiskowe i trwają bardzo długo. Są odporne na suszenie, zamrażanie, gotowanie. Wygiąć tylko z półgodzinną obróbką cieplną, a temperatura powinna wynosić co najmniej 120 stopni.

Wchodząc w sprzyjające środowisko bez powietrza, bakteria przechodzi do postaci wegetatywnej i zaczyna aktywnie się rozwijać, uwalniając jednocześnie toksynę, która jest 375 000 razy bardziej niebezpieczna niż trucizna grzechotnika. Dawka śmiertelna tej toksyny dla ludzi wynosi około 0,3 mikrograma. Postać wegetatywna bakterii ginie po pięciominutowym gotowaniu.

Źródło zakażenia może służyć jako żywność w puszkach, wędzone mięso, ryby. Ostatnio dość częstym źródłem infekcji są grzyby w puszkach.

Sama bakteria nie jest niebezpieczna, tylko trucizna, którą produkuje w procesie życiowej aktywności, stanowi zagrożenie.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

Okres inkubacji z zatruciem jadem kiełbasianym trwa od 2 godzin do dwóch lub trzech dni (w rzadkich przypadkach) i zależy od ilości toksyny, która dostała się do organizmu.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym na wstępnym etapie mogą być implicite i przypominają szereg innych chorób związanych z przewodem pokarmowym, co komplikuje diagnozę.

Pierwszymi oznakami zatrucia jadem kiełbasianym są:

  • ból głowy;
  • bóle brzucha, wymioty, biegunka;
  • osłabienie i zawroty głowy;
  • zaburzenia widzenia (podwójne widzenie itp.);
  • wzrost temperatury w wyniku zatrucia organizmu;
  • trudności z połykaniem (uczucie kostki w gardle).

Około 24 godziny po infekcji temperatura ciała zwykle się stabilizuje, a objawy uszkodzenia układu nerwowego dochodzą do głosu.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym mogą objawiać się w trzech wersjach:

  1. Opcja gastroenterologiczna. Najbardziej oczywiste objawy obserwuje się z przewodu pokarmowego: zaburzenia trawienne, bóle brzucha, nudności, suchość w jamie ustnej, guz w gardle.
  2. Opcja oka. Przede wszystkim objawia się zaburzeniami widzenia: podwójne widzenie, pojawienie się kropek i "Muchy" przed oczami , upośledzenie wzroku.
  3. Ostra niewydolność oddechowa. Przejawia się w najcięższych przypadkach zatrucia i może doprowadzić do śmierci pacjenta w ciągu 3-4 godzin. Występuje tachykardia, sinica, zaburzenia oddechowe.

Botulizm jest chorobą zagrażającą życiu, która w przypadku braku pomocy medycznej w nagłych wypadkach prowadzi do śmierci, najczęściej z powodu niewydolności oddechowej. Hospitalizacja w przypadku infekcji jest obowiązkowa.

Zapobieganie zatruciu jadem kiełbasianym

Przyczyny botulizmu

Aby uniknąć infekcji zatrucia jadem kiełbasianym, należy dokładnie przestrzegać standardów sanitarnych i monitorować jakość produktów. Nie spożywaj pokarmów, które utraciły ważność lub gdy masz wątpliwości co do ich jakości. W domu puszki muszą być wysterylizowane i poddane obróbce termicznej. Warzywa przed konserwacją należy dokładnie umyć w celu uniknięcia ziemi, a najlepiej je zbierać przez trawienie lub trawienie, ponieważ takie środowisko jest niekorzystne dla drobnoustrojów botulinowych i pomoże uniknąć ich pojawienia się.