Bradykardia jest jednym z rodzajów zaburzeń rytmu serca, zaburzeń rytmu serca, w których częstotliwość wynosi 55 i mniej uderzeń na minutę. Taka częstotliwość cięć może być wariantem normy, na przykład u sportowców, ale najczęściej jest to patologia obarczona poważnymi komplikacjami.

Jakie jest niebezpieczeństwo bradykardii?

Jak każde zakłócenie serca, bradykardia jest niebezpieczna. Wraz ze spadkiem częstości akcji serca organizm zaczyna tracić tlen. Jest obarczona zawrotami głowy, zwiększonym zmęczeniem, ogólnym osłabieniem, bólem w sercu, naruszeniem uwagi i pamięci, krótkotrwałym omdleniem. W ciężkich przypadkach (puls poniżej 40 uderzeń) do rozwiązania problemu może być wymagana operacja i wszczepienie elektronicznego sterownika rytmu.

Przyczyny bradykardii

Przyczyny tego stanu są bardzo zróżnicowane. Najczęściej spotykane są:

 • choroba serca (zawał mięśnia sercowego, miażdżyca);
 • uraz głowy i choroby mózgu (zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, krwotok mózgowy, guzy, obrzęk, zapalenie opon mózgowych itp.);
 • wpływ preparatów medycznych (rezerpina, digitalis, chinidyna, werapamil, nifedypina, morfina);
 • wpływ czynników zewnętrznych (niedożywienie, hipotermia);
 • wzrost napięcia przywspółczulnego układu nerwowego;
 • zatrucie ołowiem, nikotyna;
 • zmniejszona czynność tarczycy;
 • choroby zakaźne (żółtaczka, zapalenie wątroby , ogólna sepsa).

Jak można zauważyć, atak bradykardii jest najczęściej objawem poważnej choroby wymagającej interwencji medycznej. Jednak oprócz medycyny klasycznej są stosowane w leczeniu bradykardii i środków ludowej, jako pomocnicze i wspierające metody.

Leczenie środków ludowych bradykardii

Wśród środków ludowej na bradykardię stosuje się głównie terapię ziołową:

 1. Yarrow . Dwie łyżki krwawnika posypać szklanką wrzącej wody, przytrzymać 15 minut w łaźni wodnej i nalegać podczas swędzenia. Przygotuj 1 łyżkę stołową trzy razy dziennie, kursy przez półtora miesiąca.
 2. Głóg z bradykardią . Możesz użyć czystej nalewki z owoców głogu: 10 gramów suszonych jagód zalać 100 ml alkoholu i zaparzać przez 10 dni. Weź nalewkę, potrzebujesz 10 kropli na łyżkę wody, trzy razy dziennie. Zrób też mieszaninę nalewek waleriany i głogu w równych proporcjach, które przyjmują 30 kropli przed snem.
 3. Litry czerwonego wina (lepsze Cahory) gotować w emaliowanych naczyniach przez 10 minut, następnie dodać 50 gramów posiekanego kopru i gotować przez kolejne 10 minut. Ochłodzić mieszaninę do szklanego pojemnika i włożyć do lodówki. Weź 1 łyżkę stołową 3 razy dziennie przed posiłkami. Przebieg leczenia - 2 tygodnie, po których trzeba zrobić przerwę przez 10 dni i powtórzyć.
 4. Nalewka z młodych igieł jest również skuteczna w bradykardii. 50 gramów młodych igieł i czubków gałązek zalać 300 ml alkoholu lub wódki, nalegać 2 tygodnie. Weź trzy krople dziennie na 15 kropli. Kiedy alergie na alkohol można użyć wywar z młodych igieł: zalać dwie łyżki szklanki wrzącej wody i nalegać w termos 10-12 godzin. Głóg z bradykardią Weź łyżkę stołową trzy razy dziennie.

Przeciwwskazania w atopach bradykardii

Należy zauważyć, że podobnie jak w przypadku każdej choroby serca, styl życia odgrywa ważną rolę, chociaż nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań do bradykardii i można je narzucić tylko w postaci choroby, która je spowodowała.

Tak więc najlepiej unikać ciężkiego wysiłku fizycznego z bradykardią, ale umiarkowane będą bardzo przydatne. Nie ma żadnych kategorycznych przeciwwskazań do picia alkoholu z bradykardią, chociaż lepiej jest je ograniczać. Ale z nikotyny musi być całkowicie opuszczony.