Co siódmy mieszkaniec naszej planety w pęcherzyku żółciowym nie może obejść się bez kamieni. I to wcale nie jest choroba osób starszych, bardzo często "kamyki" o długości 3-4 cm występują u młodzieży, a także u kobiet w ciąży. Nawiasem mówiąc, kobiety są bardziej podatne na tworzenie się kamieni z powodu procesów hormonalnych. Wniosek sugeruje sam: pilna walka z kamieniami w woreczku żółciowym rozpocznie się od diety.

Z kursu biologii ...

Żółć jest substancją niezbędną do trawienia, która powstaje w wątrobie i jest w niej przechowywana, a także w pęcherzyku żółciowym. Żółć wątrobowa w kompozycji jest bardziej stężona niż pęcherzykowa. Ogólnie rzecz biorąc, dzień dla każdego z nas jest uformowany do 1200 ml żółci. Funkcje żółci - rozpuszczanie tłuszczów, eliminacja szkodliwych substancji (np. Antybiotyków), zwiększona perystaltyka jelit.

Z jakiegoś powodu żółć i cholesterol są z natury spokrewnione. Powód jest prosty: nadmiar żółci i cholesterolu łączy się w kamieniach żółciowych. Cholesterol powstaje również w wątrobie - to 80% naszej potrzeby, resztę dodaje się z jedzeniem. Cholesterol jest potrzebny do syntezy hormonów płciowych, trawienia, błon komórkowych i wchłaniania witamin. Jego nadmiar prowadzi do ataków serca.

Kontrolowanie poziomu cholesterol odżywianie, możesz pozbyć się kamieni żółciowych.

Prawidłowe odżywianie

Wegetarianie nie mają prawie żadnych kamieni pęcherzyka żółciowego i na odwrót, zwolennicy przekraczający odżywianie białek zawsze je mają. Nadmiar pokarmu białkowego o wysokiej zawartości cholesterolu jest gwarancją kamieni.

Dieta dla kamieni w pęcherzyku żółciowym powinna zawierać maksymalnie warzywa i oleje roślinne. Warzywa ze względu na białko roślinne stymulują odszczepienie nadmiaru cholesterolu, a oleje roślinne poprawiają ruchliwość jelit, przyczyniają się do zmniejszenia pęcherza moczowego, a tym samym zapobiegają gromadzeniu się w nim żółci.

Kawa jest najlepszym stymulatorem tworzenia kamieni żółciowych. Jeśli już je masz, jedzenie z kamieniami żółciowymi powinno całkowicie wykluczać kawę, nawet z kofeiną, nawet bez. Tylko pół filiżanki kawa pobudzają niepotrzebne i bezużyteczne skurcze pęcherzyka żółciowego.

Ułamkowa moc

Ci, którzy robią przerwę między posiłkami, ponad 14 godzin, mają największe ryzyko wystąpienia kamieni. Zagrożone są także kochankowie, którzy nie jedzą śniadania, a także kobiety - zwolennicy postu. Brak regularnego odżywiania prowadzi do tego, że w przewodzie pokarmowym nie ma niezbędnej ilości kwasów żółciowych, co oznacza, że ​​nadmiar cholesterolu nie rozkłada się i nie wytrąca w postaci kamieni.

Diety

Jeśli ważysz więcej niż 10 kg, ryzyko podwojenia kamieni żółciowych! Ale w tym samym czasie nie można szybko schudnąć na dietę o niskiej zawartości tłuszczu. Aby tego uniknąć, dieta z kamieniami, a także do utraty wagi, powinna zawierać 1-2 łyżeczki nierafinowanej oliwy z oliwek w każdym posiłku. Tłuszcz roślinny stymuluje pęcherzyk żółciowy, pomaga mu uniknąć stagnacji żółci. W przypadku stagnacji żółć jest wydalana bezpośrednio do jelita, co prowadzi bezpośrednio do powstawania kamieni. Twoja utrata masy ciała powinna być tak gładka i wolna, jak to możliwe. Z szybkim ryzykiem utraty wagi odżywianie się kamieniami Choroba kamieni żółciowych jest podwojona!

Alkohol

Umiarkowane spożycie alkoholu poprawia rozszczepienie cholesterolu i zmniejsza ryzyko powstawania kamieni o 40%. Jednak przedawkowanie nie poprawia efektu prewencyjnego, a najbardziej nieszkodliwa dzienna ilość to pół kubka wina lub piwa.

Dla kobiet

Co do pań - często nosicieli kamieni żółciowych, większość kamieni nie powstaje u kobiet, które stale zawierają w swojej diecie: zboża, rośliny strączkowe, orzechy i pomarańcze.