W większości przypadków trudno jest określić powód, dla którego sutki są czasami bolesne dla kobiet. Jednak dobrze wiadomo, że ból jest często związany z ciążą lub obserwuje się go, gdy dziecko karmi piersią. Wiele kobiet ma regularne sutki przed miesiączką.

Ból w sutkach przed miesiączką

W medycynie fenomen bólu w sokach przed miesiączką nazywano mastodynią. Z reguły tego rodzaju zjawisko jest bezpośrednio związane z faktem, że w tym okresie występuje obrzęk piersi, a jednocześnie jego wrażliwość wzrasta. Powodem tego jest wzmocnienie produktów Hormon progesteronu , co zaobserwowano w drugiej fazie cyklu.

Tego rodzaju odczucia bólowe powodują wiele niedogodności dla wielu kobiet, ale są normą fizjologiczną. Dlatego, aby cierpieć ból w sutkach kobiety musi, do końca miesiąca, po którym znika. Często dziewczynki skarżą się na ból w brodawkach na tydzień przed miesiączką.

Bolesność w sutkach jest oznaką ciąży?

Często kobiety zauważają ból w sutkach, ale nie ma miesiączki. W takim przypadku opóźnienie w okresie menstruacji jest pierwszą oznaką ciąży, która może wystąpić i można zaobserwować ból w brodawkach sutkowych.

Jak wiadomo, w obecnej ciąży kobieta ma wiele zmian w swoim ciele. Zatem napływ krwi do piersi, który powoduje rozszerzanie się kanałów piersi, zwiększa się, przygotowując w ten sposób pierś do laktacja .

W szczególności obserwuje się ból w sokach ze względu na wpływ na organizm hormonu prolaktyny, co prowadzi do zwiększenia objętości sutków. Ponieważ tkanka nerwowa charakteryzuje się powolnym wzrostem, nie zawsze nadąża za powiększeniem gruczołów sutkowych, w wyniku czego włókna są w stałym napięciu. Ponadto procesowi temu mogą towarzyszyć inne nieprzyjemne uczucia dla kobiety: swędzenie, pieczenie, bolesność nawet przy lekkim dotyku itp.

Jak pokazują obserwacje ginekologiczne, sutki podczas obecnej ciąży są bolesne tylko w małych kategoriach, a nie wszystkie kobiety. Wraz z biegiem ciąży ból nagle zanika, a do czasu porodu nie reagują tak ostro na różne bodźce zewnętrzne.

Zapobieganie

Każda kobieta w obliczu takiego problemu powinna najpierw ustalić przyczynę bólu. Jeśli nie jest w ciąży, a przed menstruacją jest jeszcze daleko, musisz pilnie udać się do ginekologa, który określi dokładną przyczynę i wyznaczy leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.