Kobieta może wypowiedzieć ciążę do 12 tygodni dowolnie, ale tylko w szpitalu. I tylko lekarz może dokonać aborcji: każda aborcja poza szpitalem jest nielegalna i przewiduje się odpowiedzialność karną. Jeśli ktoś sprawi, że kobieta dokona nielegalnej aborcji lub zrobi to, wówczas zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej za takie działanie.

Nielegalna aborcja

Pomimo odpowiedzialności za nielegalną aborcję, wiele kobiet decyduje się na to z różnych powodów: niechęć do reklamowania ciąży, wiek ciążowy jest wyższy niż to, na co pozwala się to zrobić. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że po 22 tygodniach przerwy nie przeprowadza się nawet z powodów medycznych, ponieważ dziecko uważa się za rentowne, a aborcję uważa się za jego morderstwo, a od 12 do 22 tygodni ciążę przerywano tylko z powodów medycznych.

Ponieważ po aborcji przestępczej mogą wystąpić poważne komplikacje, a nawet śmierć kobiety, osoba, która dokonała takiej aborcji, ponosi odpowiedzialność karną za nielegalną produkcję aborcji, aż do uwięzienia na 2 do 5 lat.

Przyczyny powikłań i śmierci w aborcji

Metody stosowane przez kobietę do nielegalnej aborcji są bardzo różne, a ponieważ nie są wykonywane przez specjalistę w nieodpowiednich warunkach, możliwe są różne komplikacje w zależności od metody aborcji. Do aborcji często stosuje się środki chemiczne i medyczne (żeńskie hormony płciowe, leki zmniejszające macicę), które nie tylko mogą powodować śmierć płodu, zatrucie, ale także krwawienie z powodu niepełnego usunięcia komórki jajowej z macicy.

Powikłania stosowania środków mechanicznych do aborcji (wprowadzanie różnych rozwiązań do macicy, łyżeczkowanie macicy, aspiracja próżniowa, wkładanie ciał stałych do macicy, celowe zranienia macicy przez przednią ścianę brzucha) stają się bardziej zróżnicowane.

Dzięki takim metodom może rozwijać się nie tylko silne krwawienie, ale także:

  • urazy;
  • pęknięcie macicy ;
  • oparzenia błony śluzowej pochwy; nielegalna aborcja
  • powikłania infekcyjne;
  • nawet zapalenie otrzewnej i sepsa;
  • zatrucie o różnym nasileniu;
  • niewydolność wątroby i nerek;
  • zakaźny wstrząs toksyczny i śmierć kobiety.

W długim okresie po aborcji możliwe są inne, nie tak poważne powikłania: bezpłodność, przewlekłe procesy zapalne narządów płciowych żeńskich, powikłania w kolejnych ciążach (w tym ciąża pozamaciczna depresja poaborcyjna.