sutki ranią owulację Ból w klatce piersiowej, zwłaszcza w okolicy nosa, znany jest prawie każdej kobiecie w wieku rozrodczym. Związane jest przede wszystkim z cyklicznymi zmianami w ciele. Przyjrzyjmy się temu zjawisku i dowiedzmy się, dlaczego po owulacji bolą go sutki i jak długo trwa.

Z powodu tego, co kobiety odczuwają ból w klatce piersiowej w drugiej połowie cyklu?

Głównym winowajcą w tej sytuacji jest hormon progesteronu. Jego stężenie po uwolnieniu komórki jajowej z mieszków włosowych gwałtownie wzrasta i bezpośrednio kieruje drugą fazą cyklu, przygotowując organizm żeński na ewentualną ciążę.

Komórki gruczołowej tkanki piersi są również podatne na progesteron. Pod jego wpływem zachodzi stymulacja i wzrost komórek, co prowadzi do wzrostu wrażliwości i pojawienia się bolesności.

Chodzi o to, że powiększone komórki płatów gruczołu w okolicy pęcherzyków i brodawki zaczynają naciskać na liczne zakończenia nerwowe. W rezultacie kobieta odczuwa ból w tym obszarze.

Jak długo trwa takie zjawisko?

Po zrozumieniu, dlaczego sutki zaczynają boleć po owulacji, konieczne jest określenie, jak bardzo taki ból może być obserwowany.

Najczęściej uczucie bólu znika pod koniec drugiej fazy cyklu miesiączkowego. Znając ten fakt, kobiety mogą samodzielnie określać według własnych odczuć czas zbliżającej się miesiączki. Tak więc, jeśli bolesność zniknie, to za 3-4 dni zacznie się miesiączka. Okazuje się, że normalny ból w okolicy brodawki, mrowienie w dotyku można zauważyć przez 7-10 dni od momentu owulacji.

Po fizjologicznym obniżeniu stężenia progesteronu we krwi, które obserwuje się na początku nowego cyklu, następuje apoptoza - śmierć komórek nabłonkowych powstałych w danym okresie. Jeśli nie zostanie to zaobserwowane, istnieje możliwość rozwoju mastopatia włóknista.

Na ile naruszeń można mieć ból w sutkach po owulacji?

Niektóre kobiety skarżą się lekarzom na fakt, że ich sutki bolą bardzo szybko po owulacji. W takich przypadkach możemy mówić nie tylko o cyklicznej mastodynii, którą opisano powyżej.

Warto zauważyć, że ból w drugiej połowie cyklu, kobieta może zauważyć i z powodu naruszenia syntezy hormony tarczycy. To jest to, że lekarze zalecają badanie pod podobną symptomatologią.