sutki boli Wiele dziewcząt boryka się z sytuacją, w której ich sutki ranią, szczególnie gdy są przyciśnięte. Jednak nie wszystkie kobiety mają pojęcie o tym, co może kryć się za takimi objawami i o czym może mówić. Spróbujmy to rozgryźć.

Z powodu jakich sutków boli kobieta?

W rzeczywistości może istnieć wiele przyczyn rozwoju takiego zjawiska. Jednak najczęstsza tkliwość w klatce piersiowej, szczególnie w okolicy otoczki i brodawki sutkowej, jest spowodowana cyklicznymi zmianami hormonalnymi w organizmie. To zjawisko w medycynie nazywało się cyklicznym mastalgia.

Należy zauważyć, że co najmniej 60% kobiet w wieku rozrodczym boryka się z podobnymi problemami. Jednak w niektórych przypadkach ból jest bardziej wyraźny, podczas gdy inni praktycznie nie zwracają na to uwagi. W takich przypadkach ból wskazuje na szybki początek przepływu menstruacyjnego i pojawia się w przeddzień - w 3-5 dni. Wyjaśnieniem tego jest wzrost stężenia hormonów we krwi, takich jak progesteron i prolaktyna, które przygotowują organizm do ewentualnego poczęcia i ciąży.

Jeśli gruczoły odpowiedzialne za syntezę hormonów, w szczególności gruczołu przysadkowego, tarczycy, nadnerczy, zostaną przełamane, może dojść do takiego naruszenia, jak nie-cykliczna mastalgia. Choroba ta jest często obserwowana w procesach zapalnych gruczołu mlekowego, formacjach nowotworowych w nim, nerwobólach międzyżebrowych, chorobach ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego, jeśli sutki bolą przez tydzień lub dłużej, dziewczyna musi koniecznie skonsultować się z lekarzem na ten temat.

Kiedy sutki zaczerwienią się i bolą z naciskiem na nich, przede wszystkim należy wykluczyć proces zapalny w gruczole mlecznym, zapalenie sutka. Najczęściej jest to zauważane w karmieniu piersią, gdy dziecko nie chwyta prawidłowo piersi lub sama sutka jest niewielka.

Nie należy zapominać, że ciągłe stresujące sytuacje i silne przeciążenie mogą prowadzić do zmiany pracy układu hormonalnego, co z kolei powoduje ból w klatce piersiowej i sutkach.

Osobno, wśród możliwych przyczyn bólu gruczołów mlecznych, konieczne jest podkreślenie spożycia hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych. Najczęściej w takich sytuacjach bolesne odczucia wskazują na niewłaściwy dobór leku, co wymaga porady lekarskiej i anulowania tych leków.

Z jakich innych powodów może być ból w klatce piersiowej i sutkach?

Zjawisko to, kiedy opóźnione sutki ranią i siniaki w piersi, może wskazywać na początek procesu ciążowego. Często ten objaw odnosi się do subiektywnych oznak procesu ciążowego. Charakterystyczną cechą jest to, że boli lewy i prawy sutek. Aby potwierdzić fakt ciąży, dziewczyna musi wykonać test i zasięgnąć porady lekarskiej od lekarza.

Co powinienem zrobić, jeśli bolą mnie sutki?

Przede wszystkim należy starać się ustalić przyczynę tego, co się dzieje. W tym celu najlepiej szukać wykwalifikowanej opieki medycznej. Jeśli dziewczyna nie ma obecnie takiej możliwości, konieczne jest podjęcie pewnych działań w celu ułatwienia jej własnego samopoczucia.

Po pierwsze, obserwujcie pokój, ponieważ doświadczenie może mieć zły wpływ na stan układu hormonalnego. Jeśli stanik jest noszony, należy go usunąć, eliminując w ten sposób kontakt brodawek z tkanką.

ból nosa po naciśnięciu Po drugie, jeśli dziewczyna przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne, musi odwołać ich przyjęcie przed wizytą u lekarza.

Po trzecie, nie warto używać żadnych kompresów bez zgody lekarza, ponieważ poszczególne leki i zioła mogą tylko zwiększyć przepływ krwi do gruczołu mlekowego, co spowoduje wzrost bolesności. Kiedy pojawi się:

  • ropne wydzielanie z brodawki w przypadku braku laktacji;
  • zmiany w konturach i kształtach gruczołów sutkowych, a także kolor otoczki, brodawki sutkowej;
  • mikropęknięcia, rany, nadżerki na brodawce;
  • stały ból lub zwiększony ból - wizyta u lekarza powinna być obowiązkowa.