Nikt nie jest odporny na życiowe niepowodzenia, kłopoty. Na tej podstawie można podzielić ludzi na dwie kategorie: tych, którzy z powodzeniem radzą sobie z ich doświadczeniami i tych, którzy wypuszczają samych siebie ze szponów przygnębienia. W rezultacie mogą istnieć zaburzenia, które występują na granicy zaburzeń fizycznych i psychicznych, zwanych somatoformami.

Początkowo zaburzenia nerwicowe mogą występować pod postacią dolegliwości cielesnych. Bez powodu pojawia się dystonia wegetatywno-naczyniowa, dyskineza drogi żółciowe lub nerwicę żołądka. Warto zauważyć, że te same diagnozy często wskazują na obecność omawianych zaburzeń.

Objawy Zaburzenia Somatoformowego

Istotą tego naruszenia jest dysfunkcja narządów wewnętrznych, której towarzyszy napięcie. Co najgorsze, czasami człowiek przyzwyczaja się do tego drugiego, przyjmując stan stresowy jako powszechny.

Typowe objawy zarówno dysmunkcji autonomicznej somatycznej, jak i nerwicy serca, żołądka lub zespołu jelita drażliwego są takie, że ból występuje w klatce piersiowej, sercu. W tym samym czasie wskaźniki ciśnienia krwi przeskakują. Okresowo pojawia się uczucie braku świeżego powietrza, często zawroty głowy, przyspieszone bicie serca. Nie możliwe ataki astmy.

W odniesieniu do zdrowia psychicznego istnieją stany depresyjne, zwiększony niepokój. Osoba staje się hipochondrykiem, osobą, która nieufnie podchodzi do własnego zdrowia i jest gotowa przylecieć do lekarza po najdrobniejszy ból.

Nic dziwnego, że pomimo licznych badań lekarskich lekarze nie będą w stanie powiedzieć nic sensownego. W tej sytuacji dysfunkcja somatoform Pomoc psychoterapeuty jest właściwa.

Dysfunkcja Somatoform

Często występuje dysfunkcja somatyczna układu wegetatywnego (układu oddechowego, sercowo-naczyniowego). Możliwe występowanie wzdęć, stres . Najbardziej interesujące jest to, że w tym przypadku każda aktywność fizyczna może jedynie złagodzić i nie pogorszyć stanu człowieka.

Często intensywność występowania objawów zaburzeń somatycznych zależy od ciężkości stresującej sytuacji. Są niezależne od pogody poza oknem lub aktywności fizycznej.

W odniesieniu do leczenia, po pierwsze, terapia obejmuje przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych.