Suplement diety E331 znajduje się w wielu produktach żywnościowych. Za tym alfanumerycznym kodem jest sól sodowa kwas cytrynowy lub cytrynian sodu, o korzyściach i zagrożeniach, o których nie wiedzą wszyscy konsumenci. Dlatego traktują ten składnik z ostrożnością.

Co to jest suplement diety cytrynian sodu?

Z wyglądu jest białym proszkiem o drobnokrystalicznej strukturze, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i nie ma zapachu. Jest nietoksyczny i nie powoduje żadnych nieprzyjemnych wrażeń, gdy dostanie się na skórę.

Po raz pierwszy cytrynian sodu uzyskano na początku ubiegłego wieku. Nie bez powodu dodatek ten nazywany jest "kwaśną solą" ze względu na specyficzny słony-kwaśny smak, który nadaje specjalną pikanterię galaretowatym deserom i słodyczom. Farmaceuci doskonale zdają sobie sprawę z korzyści i szkód związanych z cytrynianem sodu, ponieważ są one stosowane w produkcji leków. Dodają też mleko w puszkach, produkty z kwaśnego mleka, szampony i produkty do pielęgnacji włosów.

Wpływ cytrynianu sodu na organizm

Substancja ta zapobiega krzepnięciu krwi, dlatego jest stosowana jako antykoagulant do transfuzji. Ponadto, po podaniu doustnym, jest w stanie znormalizować kwasowość żołądka, więc jest używany w produkcji funduszy na zgagę, kaca. Cytrynian sodu może stymulować jelita, więc jest również włączony w skład leków o działaniu przeczyszczającym.

Czy cytrynian sodu jest szkodliwy?

Jako dodatek do żywności substancja jest oficjalnie uznana za bezpieczną dla zdrowia ludzkiego. Eksperci zauważają jednak, że badania w tej dziedzinie nie były kompletne. Może powodować uszkodzenie cytrynianu sodu, który jest zawarty w lekach. Mogą powodować ból brzucha, zmniejszają się apetyt , podwyższone ciśnienie krwi, nudności i wymioty.