Maść salicylowa to zewnętrzny lek stosowany od dawna w medycynie. To narzędzie jest wygodne do przechowywania w apteczce domowej, ponieważ może pomóc w różnych urazach domowych, wspólnych zmianach skórnych. Przeczytaj więcej na temat efektu i zastosowania tej maści w dalszej części artykułu.

Jak działa maść salicylowa?

Ze względu na niski koszt, dostępność i doskonały efekt leczniczy, maść salicylowa stała się jednym z najpopularniejszych leków, które są często stosowane w terapii domowej. Obecnie istnieje możliwość zakupu tego produktu fabrycznego lub zamówienia wymaganej ilości świeżo przygotowanej maści zgodnie z receptą przepisaną przez lekarza w dziale na receptę w aptece. Aby zrozumieć, jak działa maść salicylowa, należy rozważyć jej składniki składowe i ich właściwości farmakologiczne.

Maść salicylowa - kompozycja

Rozważanym lekiem jest gęsta jednorodna masa tłuszczowa o barwie szarobrunatnej, pakowana w słoiki z tworzywa sztucznego i szkła lub w metalowe rurki. Głównym składnikiem zawierającym maść jest kwas salicylowy, który ma aktywny wpływ na tkanki podczas stosowania produktu. Substancja ta jest stosowana w wielu preparatach medycznych i kosmetycznych. Został on po raz pierwszy wyizolowany w XIX wieku przez włoskiego chemika R. Pirię z kory wierzby z naturalnych surowców, a później kwas został zsyntetyzowany przemysłowo.

Kwas salicylowy, który w maści może mieć stężenie 2, 3, 5, 10 lub 60%, należy do klasy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jako dodatkowy składnik (baza tłuszczowa) w kompozycji maści stosuje się oczyszczoną medyczną wazelinę, która zapewnia równomierne rozprowadzanie i rozpuszczanie kwasu salicylowego. Warto zauważyć, że wciąż istnieją odmiany maści salicylowej: maść salicylowo-cynkowa - o zawartości tlenku cynku, maści siarkowo-salicylowej - z udziałem strącanej siarki.

салициловая мазь состав

Co pomaga na maść salicylową?

W zależności od zastosowanej maści salicylowej przepisać ten lek mniejszą lub większą ilością kwasu salicylowego. Zasadniczo, ten lek jest stosowany w dziedzinie dermatologii do stosowania na powierzchni skóry, z uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi, zakaźnymi. Przy znacznym stopniu zmian zapalnych i gdy konieczne jest leczenie dużych powierzchni, często stosuje się maść o niskim stężeniu aktywnego kwasu. Podajemy główne efekty wytwarzane przez aktywny związek leku:

 • wyraźny środek przeciwzapalny;
 • keratolityczny (w wysokich stężeniach);
 • antyseptyczny;
 • podrażniający;
 • suszenie;
 • skurcz naczyń krwionośnych;
 • środek przeciwświądowy;
 • łatwy środek znieczulający;
 • normalizacja wydzielania gruczołów łojowych i potowych.

Ponadto drugi składnik maści, wazelina ma dodatkowy efekt:

 • zmiękcza tkaniny;
 • zapobiega utracie wilgoci;
 • chroni skórę przed działaniem zewnętrznych negatywnych czynników.

Maść salicylowa - skutki uboczne

Pomimo faktu, że efekty uboczne maści salicylowej występują w rzadkich przypadkach i charakteryzują się dobrą tolerancją dla większości pacjentów, konieczne jest podkreślenie możliwych negatywnych reakcji:

 • swędzenie;
 • obrzęk;
 • zaczerwienienie skóry;
 • pojawienie się wysypki.

Salicylowy maść - wskazania

Oto wskazania do stosowania maści salicylowej:

 • wyprysk ;
 • łagodne oparzenia (termiczne, chemiczne);
 • bakteryjne, grzybicze zmiany skórne;
 • pieluszkowe wysypki;
 • łuszczyca ;
 • furunculosis;
 • rany, skaleczenia;
 • trądzik;
 • łojotok ;
 • odciski;
 • rybia łuska;
 • nadmierne rogowacenie;
 • nadmierna potliwość;
 • brodawki;
 • pazury ;
 • pityriasis versicolor.

Maść salicylowa - przeciwwskazania

Maści zawierającej kwas salicylowy nie należy stosować w następujących przypadkach:

 • indywidualna nietolerancja składników leku;
 • nietolerancja na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • wyraźna funkcjonalna niewydolność nerek;
 • wczesna ciąża (tylko za zgodą lekarza).

Salicylowy maść - aplikacja

Przed użyciem maści salicylowej warto rozważyć kilka niuansów:

 1. W przypadku długotrwałego leczenia tym lekiem następuje uzależnienie, to znaczy, że skóra przestaje na nie reagować, a efekt terapeutyczny jest trudny do osiągnięcia, dlatego też czas aplikacji nie powinien przekraczać 6-12 dni (wtedy potrzeba dwutygodniowego odstępu).
 2. Niemożliwe jest równoczesne zastosowanie do uszkodzonego obszaru innych preparatów zewnętrznych (dopuszczalne jest tylko naprzemienne ich stosowanie).
 3. Należy zachować ostrożność równolegle z funduszami maści z grupy pochodnych sulfonylomocznika, a także metotreksatem i środkami hipoglikemizującymi, ponieważ kwas salicylowy może zwiększać działania niepożądane tych leków.
 4. Nie nakładaj maści z kwasem salicylowym na znamiona, znamiona .
салициловая мазь от прыщей применение

Maść z trądziku salicylowego - zastosowanie

Stosuje się aktywnie maść salicylowa na trądzik na twarz i ciało, w tym w ramach kompleksowego leczenia. Oprócz tego, że zastosowanie tego narzędzia przyczynia się do wczesnego dojrzewania i znikania pryszczów, służy jako doskonała prewencja post trądzik w postaci plam pigmentowych, blizn. Zaleca się stosowanie maści z trądzikiem salicylowym o zawartości składników aktywnych 2-3%.

W czystej postaci środek należy nanosić w kropki na elementy zapalne, co wygodniej jest przeprowadzić za pomocą wacika. Procedurę powtarza się do 3 razy dziennie przez kilka dni, aż do ustąpienia pryszczu. Istnieje inna możliwość leczenia rozległego trądziku, w połączeniu ze zwiększoną tłustością. Aby to zrobić, połącz w równych proporcjach maść salicylową, maść cynkową i krem ​​Bepanten plus. Otrzymaną kompozycję należy stosować codziennie w nocy na dotkniętym obszarze przez 7-10 dni. Co więcej, narzędzie jest używane w ten sam sposób, ale co 3-4 dni.

Czarne kropki salicylowe maści

Dzięki działaniu złuszczonemu preparat ten dobrze sobie radzi komedoni , z którego cierpią właściciele skóry problemowej. Ważne jest, aby wiedzieć, jak używać maści salicylowej, aby rozwiązać ten problem prawidłowo. Zaleca się stosowanie produktu lokalnie na obszarach z zablokowanymi pory po wstępnym czyszczeniu i gotowaniu na parze raz dziennie w nocy przez tydzień. Równolegle należy stosować miękki peeling do twarzy 2-3 razy w tygodniu. Salicylowy maść na twarz czarnych kropek jest używany dwa procent.

Maść salicylowa - zastosowanie w łuszczycy

W łuszczycy, podniesione wykwity pojawiają się w postaci różowo-czerwonych plam, pokrytych białawymi, suchymi łuskami. Patologia charakteryzuje się okresami zaostrzenia i remisji, charakteryzującymi się nasileniem i nasileniem objawów. Salicylowy maść na łuszczycę jest często zalecany jako część złożonego leczenia i jest uważany za jeden z najskuteczniejszych leków z grupy niesteroidowych leków. W tym przypadku w okresie zaostrzenia stosuje się maść o stężeniu 1-2%, a gdy objawy ustępują, 3-5%.

Lek należy nakładać cienką, równomierną warstwą na płytki łuszczycowe, przykrywać gazą lub bandażem i pozostawiać do całkowitego wchłonięcia. Wielość aplikacji - 2 razy dziennie, kuracja powinna trwać od 7 do 20 dni, w zależności od głębokości zmiany. Narzędzie pomaga znacznie poprawić kondycję skóry i przygotować ją na działanie innych kompozycji medycznych. Jeśli maść salicylowa wywoła zwiększone stany zapalne, jej stosowanie należy porzucić.

Salicylowy maść do pozbawiania

Produkty z kwasu salicylowego, które nie tylko hamują patogenną mikroflorę, ale także pomagają oczyścić skórę ze skorup i zacieków, mogą być stosowane w niektórych rodzajach opryszczki, łupieżu i różu. Jeśli maść salicylowa jest przepisana w celu pozbycia się, sposobu jej stosowania i tego, co należy połączyć, lekarz powinien ustalić, biorąc pod uwagę rodzaj patogenu zmiany skórnej. Często 5-procentowy lek jest podawany na dotknięte chorobą obszary dwa razy dziennie.

W przypadku łupieżu pityriasalnego (wielobarwnego) wywołanego przez grzyb drożdżopodobny, często na tle nadmiernej potliwości i ekspozycji na promieniowanie słoneczne w ciepłym sezonie, można stosować salicylowe maści jako profilaktyczne. Aby to zrobić, 2-3 razy w tygodniu, stosuj lek do miejsc, w których często występują zmiany (unikaj skóry głowy i okolicy pachwinowej).

салициловая мазь от папиллом

Salicylowy maść z brodawczaków

Nieźle pomaga maść salicylowa z brodawki (brodawki) dowolnego typu - płaskie, podeszwowe, szpiczaste. W takim przypadku należy zastosować środek o stężeniu 60%, ale tej wysoce skoncentrowanej maści nie można zastosować na skórę twarzy i szyi, gdzie ryzyko poparzenia jest wysokie. Lek stosuje się punktowo przez 8-12 godzin w postaci aplikacji, dla której można użyć plastra. Procedury należy przeprowadzać codziennie, dopóki nie zniknie wzrost.

Salicylowy maść z odcisków

Zaleca się stosowanie maści salicylowych z odcisków i suchych stwardniałych odcisków na stopach i dłoniach jako środka zmiękczającego. Aby usunąć takie formacje należy użyć maści o stężeniu 3-5%. Przed zastosowaniem leku należy dobrze odparować skórę, zrobić ciepłą kąpiel, a następnie dokładnie wysuszyć. Maść nakłada się cienką warstwą i przykrywa bandażem z gazy. Tę procedurę należy powtórzyć dwa lub trzy razy dziennie przez 3-4 dni. Po ukończeniu kursu kukurydzę można łatwo usunąć za pomocą pumeksu po parowaniu.

Ponadto możliwe jest stosowanie maści z nowo pojawiającymi się modzellami, co przyczynia się do dezynfekcji tkanek i szybkiego gojenia. Powinien zająć dwuprocentowy lek i nanieść go na uszkodzony obszar, przykrywając bandażem lub klejem. Zaleca się stosowanie maści do codziennego leczenia ziaren, dopóki tkanki się całkowicie nie zagoją.

Salicylowy maść z grzyba paznokcia

Należy od razu zauważyć, że salicylowy maść z grzyba, który uderzył w płytkę paznokcia, nie jest najskuteczniejszym lekarstwem i bardzo trudno jest pozbyć się patologii za pomocą zewnętrznych środków. Dlatego należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zaleci schemat leczenia przy użyciu ogólnoustrojowych środków przeciwgrzybiczych. Kwas salicylowy może być stosowany jako dodatek do podstawowej terapii, która pomoże pozbyć się tkanek dotkniętych grzybem.

Maść o stężeniu pięcioprocentowym powinna być codziennie poddawana działaniu płytki paznokcia i skóry w nocy lub w ciągu dnia przez 8-10 godzin, nakładając ją grubą warstwą i przykrywając bandażem. Wstępnie warto przygotować ciepłą kąpiel z mydłem, zanurzać palec zainfekowanym paznokciem na 10-15 minut, a następnie osuszyć ręcznikiem. Czas trwania kursu wynosi 2 tygodnie, po czym musisz zrobić przerwę na 10-14 dni i powtórzyć procedurę ponownie.

салициловая мазь от грибка

Maść salicylowa - analogi

Oto kilka innych maści kwasu salicylowego: