Człowiek, który w wieku 21 lat mógł zostać szefem całej firmy, król mody Yves Saint Laurent, dokonał prawdziwej rewolucji w branży mody. Odwrócił wszystkie pokazy z tamtych czasów o kobiecych ubraniach i stał się pierwszym, który zrobił skórzane kurtki, smokingi i wysokie buty-buty, popularne elementy damskiej garderoby.

Yves Saint Laurent - biografia

Historia wielkiego couturiera rozpoczęła się w Algierze w 1936 roku. Miał dobrze prosperującą i zamożną rodzinę. Yves (na sugestię swojego ojca) miał zostać prawnikiem, ale matka pomogła młodemu mężczyźnie wybrać zawód bliżej niego w duchu. Umożliwiła mu spotkanie z redaktorem naczelnym Bora, Michelem de Brunoff.

Widząc szkice młodego Saint Laurenta, Bryunoff natychmiast dostrzegł w nim talent projektanta mody i odegrał decydującą rolę w jego przyszłym losie. To on polecił młodzieńcowi, aby sam sobie pomógł Christianowi Diorowi.

Dom Mody Yves Saint Laurent

Ale zaledwie trzy lata po rozpoczęciu współpracy Yves Saint Laurent z Fashion House, Christian Dior zmarł, a Ewa, wciąż bardzo młoda i niedoświadczona, stała się szefem modnego imperium. W nowym statusie wydał swoją debiutancką kolekcję. Po raz pierwszy włączył niezwykłe sukienki o trapezoidalnej sylwetce, uderzając krytyków mody i całą społeczność światową tą nieoczekiwaną decyzją - młody projektant otrzymał prestiżową nagrodę Neiman Marcus Oscar za taką odwagę i pomysłowość.

Wkrótce potem został wcielony do armii, skąd po trzech tygodniach pobytu otrzymał zlecenie z diagnozą "załamania nerwowego". Yves kontynuował leczenie w klinice psychiatrycznej, co było przyczyną jego natychmiastowego zwolnienia z House Dior.

Trudno przecenić, że z odejściem utalentowanego projektanta mody można stracić modę. Ale Yves Saint Laurent i nie myślał przez długi czas, aby zostawić ulubioną działalność. Wkrótce, z pomocą swojego bliskiego przyjaciela Pierre'a Bergera, założył własną markę - YSL. Logo marki Yves Saint Laurent nie zostało wybrane przypadkowo - podano im pierwsze litery imienia wielkiego projektanta. Nowa marka wzbudziła zainteresowanie krytyków i klientów na całym świecie swoimi kolekcjami, które nie są podobne do tych, które kiedykolwiek powstały.

Yves Saint Laurent odważnie wprowadził spodnie męskie do damskiej garderoby, a jego kobieca wersja eleganckiej sukienki Le Smoking natychmiast zdobyła serca fanów na całym świecie.

Codzienne ubrania sprzedawane w butikach dla młodych chłopców o otwartych umysłach wcale nie były tak eleganckie jak na wieczór. Styl Yves Saint Laurent jest często nazywany "zmysłową elegancją". W pełni projektant mody pokazał to w afrykańskiej linii ubrań na pokaz wiosenno-letni i kolekcję opartą na rosyjskich obrazach chłopskich. Weszli w historię mody, jako jeden z najlepszych pokazów w swojej twórczości. Co istotne, Yves był pierwszym, który zaprosił czarne manekiny do udziału w pokazach swoich kolekcji.

Uważa się, że to Yves Saint Laurent wprowadził do mody kurtki, przezroczyste bluzki i kombinezony. Lubił też używać przezroczystych materiałów do swoich zbiorów, za co był wielokrotnie krytykowany. Jednak jednocześnie każdy z jego nowych strojów stał się kolejnym potwierdzeniem, że projektant potrafi umiejętnie łączyć modę Saint Laurent i rzeczy codzienne.

Od stycznia 2002 r. Yves Saint Laurent oficjalnie przeszedł na emeryturę, ale jego marka nadal się rozwija i jest bardzo popularna. Dziś YSL Fashion House ma ponad 60 dużych butików na całym świecie - w Paryżu, Londynie, Mediolanie, Hong Kongu i wielu innych miastach.

Każda kolekcja Yvesa Saint Laurenta, niegdyś uważana za dziwną i niezwykłą, dziś stała się uosobieniem klasyków. Po stworzeniu własnej marki utalentowany projektant mody wyznaczył zupełnie nowy trend w modzie i na zawsze zmienił postrzeganie odzieży damskiej.