Niewydolność nerek u kotów jest jedną z najczęstszych chorób. Powstaje w przypadku naruszeń w pracy nerek lub całkowitej niewydolności nerek. Nerki wydalają szkodliwe substancje z organizmu, które pojawiają się w normalnym życiu zwierzęcia lub wchodzą do kota z zewnątrz. Przy słabej wydajności nerki nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości moczu i intoksykacji organizmu, naruszając metabolizm wody i soli oraz kwasowo-zasadowy metabolizm, który wpływa na inne narządy i zakłóca ich normalne funkcjonowanie.

Trudno zauważyć tę poważną chorobę, ponieważ koty mają wysoki próg bólu i łatwo odczuwają dyskomfort. Dlatego musisz uważnie monitorować zachowanie swojego zwierzaka i przy najmniejszych zmianach w zachowaniu, aby znaleźć przyczynę.

Przyczyny niewydolności nerek u kotów

Choroba ostrej niewydolności nerek u kotów występuje szybko, a w zależności od przyczyn jej pojawienia się występuje kilka rodzajów:

 1. Przednerwienie, wcześniej zainfekowane, pojawia się z powodu ostrej zmiany ciśnienia i słabego krążenia krwi w nerkach. Występuje po udarze cieplnym, z chorobami serca, zatruciem lub krwawieniem.
 2. Przyczyny niewydolności nerek lub nerek u kotów zatruwają się truciznami, toksynami, lekami lub posocznicą, ponieważ uszkadzają tkankę nerkową. Każdy proces patologiczny, taki jak odmiedniczkowe zapalenie nerek lub zapalenie kłębuszków nerkowych, może również je uszkodzić.
 3. Niedobór po niedorozwoju rozwija się po zablokowaniu lub ściśnięciu dróg moczowych. W większości przypadków z powodu kamica lub nowotwory złośliwe.
 4. Przewlekła niewydolność nerek u kotów pojawia się ze starymi i nieodwracalnymi patologiami w nerkach. Guzy, cukrzyca, policystyczne, skrobiawice i inne patologie mogą prowadzić do zmniejszenia liczby komórek nerkowych - nefronów. Wraz ze spadkiem liczby nefronów nerki nie mogą już skutecznie wykonywać swoich funkcji i powstają różne choroby.

Objawy niewydolności nerek u kotów

Objawami niewydolności nerek u kotów są:

 • ogólne osłabienie;
 • zmniejszony apetyt;
 • zmniejszenie wydalania z moczem lub jego całkowity brak;
 • wymioty;
 • odwodnienie;
 • zapach moczu z ust;
 • biegunka;
 • obniżenie temperatury ciała;
 • wzrost pulsu.

Ponieważ objawy te są podobne do innych powszechnych chorób u kotów, dość trudno jest zidentyfikować niewydolność nerek u kotów.

U kotów z przewlekłą niewydolnością nerek wyróżnia się następujące etapy choroby:

 1. Kompensacja - choroba się nie objawia.
 2. Subkopensatsiya - pojawiają się pierwsze objawy choroby, pragnienie i obfity mocz.
 3. Dekompensacja - postęp choroby i patologii.
 4. Etap końcowy - kiedy traktuje zwierzę, nie jest już skuteczny. Mogą występować objawy towarzyszące: drżenie łap, konwulsje, długotrwały sen i śpiączka.
Niewydolność nerek u kotów1

Dokładną diagnozę może przeprowadzić tylko lekarz weterynarii, po badaniu krwi i moczu, a także badanie ultrasonograficzne. Nie zaleca się leczenia osobnika.

Leczenie niewydolności nerek u kotów

Całkowite wyleczenie kotów w przypadku chorób przewlekłych jest niemożliwe, ale możliwe jest utrzymanie stanu zwierzęcia, a nie postęp choroby. Powinno się to odbywać wyłącznie przy regularnym monitorowaniu weterynaryjnym. W przypadku niewydolności nerek u kotów, należy przestrzegać diety i wstrzykiwać różne rozwiązania.

Pokarmy na niewydolność nerek u kotów należy dobierać bardzo ostrożnie, podawać zwierzęciu. pasza o niskiej zawartości fosforu i białka lub w celu dostarczenia żywności zawierającej duże ilości tych pierwiastków śladowych w mniejszych ilościach. Oprócz diety konieczne jest regularne podawanie dożylne roztworów wspomagających regulację metabolizmu.