Niestety, ale niewielcy mieszkańcy morza lub rzeki są narażeni na choroby, które mogą nie tylko zepsuć ich wygląd, ale także całkowicie zniszczyć populację sztucznego zbiornika. Na liście chorób zakaźnych ryb gnicie płazów zajmuje szczególne miejsce. Jest częstym gościem w domowych akwariach, a nawet początkujący entuzjaści muszą wiedzieć, jak sobie poradzić z tym najniebezpieczniejszym problemem.

Czym jest zgnilizna ryb?

Objawy choroby można odróżnić wzrokowo bez udziału specjalisty:

  1. Krawędzie płetw zaczynają być czarne lub brązowe.
  2. Na płetwie bliżej krawędzi tworzą się niezrozumiałe mlecznobiałe strefy.
  3. Choroba niszczy płetwę, która nabiera marnego i nierównego wyglądu.
  4. U podstawy płetwy na ciele ryby rozpoczyna się proces zapalny, który powoduje zaczerwienienie.
  5. W późniejszym stadium choroby płetwy mogą prawie całkowicie zapaść, tylko promienie pozostają widoczne.
  6. Jeśli leczenie zgnilizny płetw w akwarium ogólnym nie zostanie przeprowadzone, choroba dotknie organizm ryby.

Co powoduje gnicie płetwy?

Najczęściej występuje w akwariach z brudną wodą zanieczyszczoną amoniakiem i zanieczyszczeniami chloru, gdy występuje nadmiar materii organicznej, a ciecz rzadko jest zastępowana. Ostre wahania prowadzą do tej choroby. temperatury szczególnie gdy płyn jest bardzo zimny. Zwyrodnienie płetwy rozwija się podczas gruźlicy ryb i limfocytozy. Najczęściej dotkniętym gniciem są słabe stwory, które przeszły różne infekcje. Ponadto takie problemy powodują niewłaściwe karmienie, na przykład nadmiar jedzenia w akwarium.

Jak leczyć gnicie płetwy?

Przede wszystkim należy czyścić i wymieniać zbiornik wody ściany akwarium powinny być leczone specjalnymi środkami bakteriobójczymi (Melafix, Myxazin i inne). Glebę i akcesoria można dezynfekować poprzez gotowanie, a algi można dezynfekować lekiem Bicillin-5. Do leczenia we wspólnym akwarium choroby, takiej jak gnicie płetwy, stosuje się biomycynę, biały streptocyd.

Dobra kombinacja siarczanu miedzi z roztworem zieleni malachitowej (5 kropli każdego leku na 10 litrów płynu). Po pierwsze, leki rozpuszcza się w oddzielnym małym pojemniku, a następnie stopniowo wlewa się je do zbiornika. Regularnie badaj swoje ryby, aby nie przegapić ponownego rozwoju choroby, leczenie zgnilizny w Twoim akwarium ogólnym będzie bardziej skuteczne, jeśli rozpoczniesz je na czas.