Każda choroba zwierząt domowych, która stała się członkiem naszej rodziny, jest zawsze bardzo nieprzyjemna. Martwimy się o to i martwimy się o zdrowie naszego zwierzaka. Jedną z tych chorób u psów jest niewydolność nerek. Jest to poważna choroba, w której nerki nie radzą sobie już z ich funkcjami, a mianowicie utrzymują równowagę wodną w ciele i usuwają z niej toksyny. Przyczyny niewydolności nerek u psów są bardzo różne. Znaczącą rolę w występowaniu tej choroby przypisuje się genetyki. Zagrożone są zwierzęta powyżej piątego roku życia. Prawie połowa psów, które zachorowały na przewlekłą niewydolność nerek, skończyła 10 lat lub więcej.

Objawy ostrej niewydolności nerek u psów

W ostrej niewydolności nerek u psów, przepływ krwi w nerkach ulega znacznemu obniżeniu, tkanka ulega uszkodzeniu, a przepływ moczu zostaje zakłócony. Dzieje się tak z różnymi zatruciami i chorobami zakaźnymi, w tym chorobami nerek, kamicą nerkową. Inną przyczyną może być guz i powiększenie gruczołu krokowego, czasami choroba wątroby i choroby sercowo-naczyniowe. Zwierzęta odmawiają jedzenia, pojawiają się wymioty lub biegunka , czasami oddawanie moczu całkowicie zatrzymuje się. Pies wygląda na osłabionego i zmęczonego, a jego błony śluzowe stają się blade lub lekko zaczerwienione, pojawia się obrzęk. Jeśli zauważysz, że twoje zwierzę ma podobne objawy choroby, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem - terminowe leczenie w klinice weterynaryjnej pomoże całkowicie wyleczyć twojego psa.

Przewlekła niewydolność nerek u psów

Przewlekła niewydolność nerek jest niebezpieczna, ponieważ często występuje jako ukryta choroba. Właściciel psa nie zawsze może zauważyć niewielkie odchylenia w zdrowiu i zachowaniu zwierzęcia. Badania krwi, z reguły, są normalne i tylko małe odchylenia od normy mogą pokazywać analizę moczu lub ultradźwięki. A kiedy objawy choroby stają się zauważalne, może to być etap choroby, w którym nie jest już możliwe przywrócenie poprzedniego stanu zdrowia zwierzęcia. W przewlekłej niewydolności nerek funkcje nerek zmniejszają się powoli, tkanki nerki umierają, co może prowadzić do całkowitego zaprzestania ich pracy. Chociaż coraz częściej obserwuje się zaostrzenie przewlekłej niewydolności nerek. Na samym początku choroby pies często zaczyna się męczyć, dużo leży lub śpi.

Istnieje wyrównany stan choroby i na niej widać pierwsze oznaki choroby. Zwierzę zaczyna przyjmować płyny dwa razy wyższe niż normalnie i traci na tym tle, a ciśnienie krwi wzrasta we krwi. Nerki zwierzęcia pracują na mniej niż połowie swojej zdolności z bardzo częstym popędem oddawania moczu. Najcięższymi objawami niewydolności nerek są utrata apetytu, wymioty i biegunka. Rzadkie przypadki wymiotów przechodzą do wymiotów po każdym posiłku i napoju, a zwierzę jest zmuszone całkowicie zrezygnować z jedzenia. W zdekompensowanym stadium choroby pies wydala dużo moczu, ale nadal utrzymuje chęć picia. Niewydolność nerek u psów1 Ale końcowy etap często prowadzi do śpiączki i śmierci zwierzęcia.

Żywienie psa w niewydolności nerek

Lepiej karmić psa często małymi porcjami mokrego jedzenia. Zawsze musi być w pobliżu misa ze świeżą wodą, a dieta dla tej choroby jest z konieczności wolna od białka z niską zawartością fosforu i wapnia. Zabrania się karmienia psa kościami, produktami ubocznymi mięsa, żółtkami jaj i olejami rybnymi. Gdy testy będą lepsze, możesz dodać do jajka białko i gotowaną pierś z kurczaka. Produkty takie jak surowe mięso i białka jajowe są stopniowo dodawane do żywności. Przydatne jest podawanie chorym zwierzętom grillowanych warzyw, semoliny i białego ryżu lepkich odmian.