Ten ostry lub płonący gość z tropikalnej Ameryki jest dziś znany na całym świecie.

Papryka warzywna, czyli tak zwane słodkie i pikantne odmiany, jest obecnie uprawiana na wszystkich kontynentach. Znalazł swoją niszę w kuchniach narodowych różnych narodów Azji, Indii, Europy Południowej i Wschodniej, ponieważ pieprz doskonale łączy się z wszelkiego rodzaju mięsem, warzywami i zielenią. Rozważ korzystne właściwości czerwonej papryki.

Czerwona papryka słodka - użyteczne właściwości

W przeciwieństwie do nazwy dojrzałe strąki czerwonej papryki słodkiej są czerwone, żółte i jaskrawo pomarańczowe, a nawet fioletowe. Ich kolor jest wyjaśniony obecnością różnych pigmentów:

  • czerwony - likopen, najpotężniejszy naturalny przeciwutleniacz z grupy karotenoidów, w przeciwieństwie do beta-karotenu nie zamienia się w witaminę A, ale chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, zapobiegając rozwojowi chorób takich jak miażdżyca i nowotwory złośliwe;
  • żółty - beta-karoten, czyli prowitamina A, ma mniejszą aktywność przeciwutleniającą niż likopen, ale jest niezbędnym uczestnikiem metabolizmu, szczególnie przydatnym dla dzieci i młodzieży;
  • kolor pomarańczowy to połączenie beta-karotenu i likopenu;
  • Fiolet - ze względu na dużą liczbę substancji, takich jak antocyjany, mają one działanie przeciwdrobnoustrojowe, wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają widzenie, chronią organizm przed wolnymi rodnikami;
  • zielony - chlorofil, zwykle niedojrzałe owoce pieprzu warzywnego mają ten kolor.

Ponadto wszystkie rodzaje pieprzu zawierają w dużych ilościach witaminę C (150-300 mg), cały kompleks witamin z grupy B (B1, B3, B2, B6, B5, B9) i takie minerały jak magnez, jod, cynk, wapń, potas, fosfor , żelazo i sód. Tak bogata kompozycja witaminowo-mineralna pozwala nam polecić słodką paprykę w depresja , upośledzenie pamięci, ogólne rozpad, obrzęk, zapalenie skóry, cukrzyca (witaminy B1, B2, B6 i PP). A także z anemią, osteoporozą i upadkiem odporności.

Czerwona ostra papryka - użyteczne właściwości

Płonący smak tej odmiany pieprzu dostarcza kapsaicyny w strąkach - substancji o wysokiej aktywności biologicznej. Czerwona papryka - korzystne właściwości Określa wiele korzystnych właściwości gorącej czerwonej papryki:

Kapsaicyna - jest w stanie blokować ból i łagodzić stany zapalne, więc kapsaicyna, otrzymywana z ostrego pieprzu, jest stosowana w różnych maściach rozgrzewających i przeciwzapalnych i kremach.

Z powodu tej samej kapsaicyny, użycie ostrego pieprzu zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach, przyspiesza procesy metaboliczne w organizmie, normalizuje trawienie.

Według składu witaminowo-mineralnego, czerwona ostra papryka kopiuje swojego słodkiego faceta. Ma dużo witamina C , witamina A, witaminy z grupy B, a także zawiera te same makro i mikroelementy, co w słodkiej czerwonej papryce.