Każdy z nas kiedyś uwielbiał rzeźbić z gliny. Ale, ku naszemu wielkiemu żalowi, wszystkie nasze dzieła bardzo szybko popadły w ruinę. Ale tak bardzo chcieli, aby istniały dłużej.

Dzisiaj godną konkurencją dla gliny jest ciasto do modelowania. Prawdopodobnie każdy wie, że przygotowany według określonego przepisu, słone ciasto do modelowania, umożliwia wykonanie pięknych rzemiosł, które można zachować i cieszą oko przez dość długi czas.

Taka aktywność przyciąga nie tylko najmniejszych rzeźbiarzy w wieku 2-3 lat, ale także dorastające dzieci. Co mogę powiedzieć, w dzisiejszych czasach często można spotkać osobę dorosłą, która jest pasjonatką w tworzeniu arcydzieł z ciasta solnego.

Co ciekawe, figury, wykonane z ciasta solnego w starożytnej Rosji, były wykorzystywane jako prezenty na ważne wydarzenia. Przepis na ciasto solne do modelowania był przekazywany z ust do ust, tak samo stało się z naszymi dniami.

Na pierwszy rzut oka przygotowanie ciasta solnego do modelowania jest bardzo proste. Okazuje się jednak, że kompozycja ciasta odgrywa ogromną rolę: jeśli wziąć proste ciasto i po prostu włożyć do niego więcej soli, to po pierwsze, nie będziesz w stanie pracować z nim wygodnie i owocnie, a po drugie, prace wykonane z takiego testu , szybko tracą swój pierwotny wygląd.

Zobaczmy, jak zrobić ciasto do modelowania?

Przepis słone ciasto nr 1:

Będziemy potrzebowali 500 g mąki pszennej, lepiej oczywiście wziąć mąkę wysokiej jakości, 200 ml zimnej wody i 200 g drobno zmielonej soli.

Ciasto wykonane według tego przepisu jest bardzo wygodne, ponieważ wszystkie składniki ciasta są jadalne. Dlatego nawet jeśli Twój mały twórca zdecyduje się spróbować swojego produktu do gustu - nie możesz się martwić.

Przepis numer 2:

Istnieje inny przepis na przygotowanie ciasta solnego do modelowania. Ciasto zawiera: 200 g mąki pszennej, 200 g drobno zmielonej soli, 200 ml wody i 2 łyżki kleju do tapety papierowej, można dodać PVA.

Jak wyrabiać ciasto do modelowania?

Nie myśl, że jeśli znasz już skład ciasta do modelowania, to wystarczy do dalszej pracy. Konieczne jest również, aby wiedzieć, jak zagnieść ciasto do modelowania. Poprawność ciasta do wyrabiania odgrywa również bardzo ważną rolę w jego jakości.

Najpierw w misce, w której będzie się zagniatać ciasto, należy wlać sól, następnie wlać ją wodą i mieszać, aż sól całkowicie się rozpuści. Dopiero wtedy, ciągle mieszając, trzeba dodać mąkę. Zagnieść ciasto, aż stanie się miękkie i elastyczne. Ciasto nie powinno przyklejać się do dłoni.

Как замесить тесто для лепки

Po wyrabianiu ciasta możesz przejść do najprzyjemniejszego - modelowania. Co więcej, z tego materiału możesz wyrzeźbić wszystko, czego zapragnie twoje serce, od prostych gładkich figurek po statuetki, a nawet obrazy.

Po skończeniu pracy należy pozwolić jej wyschnąć, ale lepiej jest umieścić ją w piecu do pieczenia. Po tym etapie możesz rozpocząć proces twórczy - kolorowanie. Niektórzy mistrzowie jednak wolą rzeźbić naraz z wielobarwnego ciasta. Aby nadać ciastu niezbędny kolor, można użyć barwników spożywczych i zwykłego gwaszu, który dodaje się bezpośrednio w procesie wyrabiania ciasta.

Udana kreatywność!