Krwawienie płucne jest odpływem dużych ilości krwi do obszaru światła płuc. Najczęściej krew jest w zwykłej postaci płynnej, ale w niektórych przypadkach zawiera zanieczyszczenia plwociny. Jest to bardzo niebezpieczny stan, ponieważ może prowadzić do niedrożności oskrzeli i upośledzenia dróg oddechowych.

Przyczyny krwotoku płucnego

Powody, które powodują wystąpienie krwotoku płucnego, wiele. W ponad 65% tej choroby winna jest gruźlica płuc. Krwotok płucny występuje również w:

 • zapalenie oskrzeli;
 • przewlekłe zapalenie płuc;
 • rozstrzeń oskrzeli;
 • zgorzel lub ropień płuca;
 • pneumoskleroza.

Często przyczyną takich krwawień są złośliwe nowotwory płuc, zmiany pasożytnicze, pylica płucna i operacja na oskrzelach i płucach. Mogą powodować pojawienie się tego stanu i poważne obrażenia klatki piersiowej, na przykład złamania żeber.

Oprócz chorób układu oddechowego, krwotok płucny może wystąpić z chorobami naczyń krwionośnych i serca: ze zwężeniem zastawki dwudzielnej, zawałem mięśnia sercowego lub nadciśnieniem.

Objawy krwotoku płucnego

Najczęściej krwotok płucny zaczyna się od krwioplucia. Kaszel może być spowodowany plwociną szkarłatu lub ciemnego szkarłatu, z możliwym wydzielaniem krwi i przez nos. W takim przypadku krew może być spieniona, a koagulacja nie wystąpi.

Objawy krwotoku płucnego obejmują pojawienie się silnego, uporczywego suchego kaszlu oraz uczucie bulgotania lub łaskotania w gardle. Ponadto może pojawić się pacjent:

 • uczucie pieczenia w klatce piersiowej (zwykle po uszkodzonej stronie);
 • adynamia;
 • surowa bladość twarzy;
 • obniżenie ciśnienia krwi;
 • zimny lepki pot;
 • tachykardia ;
 • zawroty głowy.

Dyspnea, szum w uszach i wymioty są również częstymi objawami krwawienia z płuc.

Pierwsza pomoc w krwotokach płucnych

Wraz z pojawieniem się krwawienia z płuc pacjent wymaga natychmiastowej pomocy medycznej i hospitalizacji. Ale jeśli jesteś blisko ofiary, to przed przybyciem lekarzy warto:

 1. Zapewnij mu całkowity fizyczny spokój.
 2. Zdejmij ubranie, które utrudnia oddychanie.
 3. Pomóż mu zająć pozycję półsiedzącą (najlepiej ze spadkiem po uszkodzonej stronie, aby krew nie dostała się do zdrowego płuca).
 4. Przymocuj do klatki piersiowej pacjenta zimny kompres.

Pomoc dla krwotoku płucnego powinna być nie tylko fizyczna, ale także psychologiczna. Spróbuj uspokoić pacjenta. Nadmierny stres emocjonalny może pogorszyć sytuację.

Niedopuszczalne jest w tym stanie rozmawianie, poruszanie się, spożywanie jedzenia lub używanie płynów w dowolnej formie. Podczas pierwszej pomocy w przypadku krwotoku płuc nie należy brać gorącej kąpieli lub prysznica, umieszczać puszek, tynków gorczycznych lub innych gorących okładów, szczególnie w okolicy klatki piersiowej.

Leczenie krwotoku płucnego

Lecz krwotok płucny tylko w szpitalu. Pacjent powinien stale znajdować się w pozycji półsiedzącej lub leżącej. pomoc w krwotokach płucnych Do leczenia zawsze przepisywane są leki, które przyczyniają się do krzepnięcia krwi. Jeśli to możliwe, naczynie krwawiące prasuje się specjalnym wacikiem z kwasem epsilon-aminokapronowym lub adrenaliną. Ponadto pacjentowi pokazano transfuzję krwi, metody środków hemostatycznych, glukozy i chlorku wapnia.

Leczenie krwotoku płucnego powinno zawsze opierać się na eliminacji nie tylko krwi, ale także przyczyn jej pojawienia się. Jeśli wystąpienie tego stanu było spowodowane przez infekcję, wówczas stosowane są leki przeciwbakteryjne i przeciw robakom, a jeśli przyczyną jest guz, ciało obce lub tętniak następnie usuń go.