Nadciśnienie płucne objawia się wzrostem ciśnienia w układzie tętnicy płucnej. Jednym z powodów rozwoju choroby jest zwiększony poziom oporności w krwioobiegu płuc. Choroba ma wiele pośrednich objawów, dlatego nie zawsze jest możliwe zidentyfikowanie na początkowych etapach, więc proces leczenia jest często opóźniony.

Podziel dwie formy nadciśnienia tętniczego:

 • pierwotny;
 • wtórne.

W pierwotnej postaci nie zidentyfikowano przyczyny choroby, ale wtórne nadciśnienie, które występuje znacznie częściej, ma kilka czynników prowokujących.


Leczenie farmakologiczne

Koncepcja leczenia pierwotnego i wtórnego nadciśnienia płucnego jest całkowicie oparta na obrazie klinicznym pacjenta, dlatego leki wybiera się indywidualnie. Istnieje kilka opcji leczenia.

Podstawowa terapia

Chodzi o to, że pacjent, w możliwym zakresie, wyklucza ze swojego życia przyczyny choroby rozwojowej - wysiłku fizycznego, przebywania w górach i ciąży. Również w leczeniu nadciśnienia płucnego są przepisywane leki poprawiające wymianę gazową w płucach, reologiczne właściwości krwi, którym towarzyszy terapia przeciwzakrzepowa.

Terapia antykoncepcyjna

Istotą leczenia jest zmniejszenie obciążenia prawej komory i zwiększenie rzutu serca. W tej chwili konieczne jest ścisłe monitorowanie ciśnienia krwi, pomoże to w monitorowaniu reakcji organizmu na leczenie. Lekarz z kolei monitoruje również zmniejszenie i zwiększenie dawki leków, co również zależy od obrazu klinicznego.

Jak widać, skuteczność leczenia nadciśnienia płucnego w dużej mierze leży w zaleceniach lekarza, a nie należy polegać wyłącznie na działaniu leków, należy również samodzielnie monitorować stan swojego zdrowia.

Leczenie chirurgiczne

W rzadkich przypadkach zabieg chirurgiczny zaburza leczenie nadciśnienia płucnego, może składać się z:

 • przeszczep płuc;
 • ogrodzenia przedsionkowe;
 • transplantacja serca płucnego.

Operacja jest konieczna w przypadkach, gdy leczenie konwencjonalne nie powiodło się.

Leczenie środków ludowej

Leczenie nadciśnienia płucnego jest możliwe i środki folk. leczenie pierwotnego nadciśnienia płucnego Aby to zrobić, musisz przestrzegać następujących zaleceń:

 1. Raz dziennie wypij 100 gramów świeżego soku z dyni.
 2. Każdego dnia jest ich kilka jagody jałowca .
 3. Weź nalewkę z liści brzozy. Dwie łyżki surowców wlać 500 ml wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia przez godzinę i zażywać 100 ml 4 razy dziennie.

Aby się pozbyć obrzęk płuc , konieczne jest:

 1. Wlać szklankę wrzątku łyżeczką adonis.
 2. Domagaj się dwóch godzin w ciemnym miejscu.
 3. Weź dwie łyżki stołowe co dwie godziny.

Lek nie może być wypijany natychmiast po pełnym żołądku.