Ważnym aspektem w utrzymywaniu uli jest umiejętność przygotowania pszczół na zimę. Dobre zimowanie będzie kluczem do wiosennego rozwoju rodziny pszczół i jej aktywności w miesiącach letnich.

Jak przygotować pszczoły na zimę?

Jesienią liczba pszczół w rodzinie wzrasta dzięki korzystnym warunkom i zwiększonej produktywności macicy. To pszczoły, które powstały na początku jesieni, będą bezpiecznie zimować i stać się doskonałymi pracownikami na wiosnę. Dlatego do zimowania wybiera się rodziny pszczół, w których występuje duża liczba młodych osobników.

Na zimę zostaw te pszczoły, które zostały wyhodowane nie później niż pod koniec września. Gromadzenie pokarmu i sadzonek nie przetrwa do wiosny, również te osoby, które urodziły się późno i nie miały czasu na latanie przed nadejściem zimnej pogody, będą znosić zimowanie i mogą umrzeć.

W okresie zimowym ważna jest wilgotność w ulu. Zwiększona wilgotność psuje źródła utrzymania rodziny, lepiej poświęcić zapasy paszy, ale zwiększyć wentylację. Na grzebieniu istnieje duże prawdopodobieństwo pleśni, więc należy kontrolować wilgotność i nie używać do ogrzewania sztucznych materiałów, które nie przepuszczają pary wodnej.

Pszczelarstwo na zimę

Usuń wszystkie świeżo zbudowane i źle miedziane ramki, a następnie ostrożnie ogrzej gniazdo. Dolna tacka powinna zostać zmniejszona, a górna blisko, aby utrzymać ciepło ula. Aby utrzymać aktywność pszczół i stworzyć sprzyjające warunki do składania jaj, pszczoły muszą być karmione po zaprzestaniu nektaru. Aby to zrobić, w sierpniu możesz umieścić drukowaną ramkę z miodem za deską do ustawiania lub, jeśli nie masz wystarczającej liczby ramek, podaj syrop cukrowy pszczoły, przygotowany w proporcji 1: 1. Stawka dzienna dla jednej rodziny pszczół to 1 litr syropu. Zwiększenie masy pszczół nie jest możliwe bez pyłków, więc w przypadku deszczowej pogody, gdy przepływ pyłków jest niemożliwy, należy zastąpić go jesionowymi grzebieniami.

Pszczoły Zakormka zimą rozpoczynają się wraz z nadejściem jesieni, następnie rodzina musi zostać ponownie zbadana, aby uporządkować gniazda. Zamiast świeżo budowanych i pustych ramek, włożyli oni pełnowartościowy miód, miód i skorupy, które muszą być wcześniej przygotowane podczas głównego okresu łapówki. Gniazda tworzone są w oparciu o siłę rodziny, mając nadzieję, że pełna ulica pszczół powinna odpowiadać za 2,5 kg miodu i więcej. Jeśli nie ma wczesnej wiosennej łapówki w twoim rejonie, konieczne jest zaopatrzenie w każdą rodzinę 3 klatki pergaminu, a także miodu w plastrach (około 5 kg) lub odpowiedniej ilości cukru. Podczas zbierania gniazd nie bój się popełnić dużego błędu, ale pamiętaj, że nadmierna ilość miodu również jest niepożądana.

Sensownym jest zastąpienie 7-8 kg miodu na paszę z syropem, który będzie spożywany przez pszczoły od końca sierpnia do 10 września. Spadek temperatury po połowie września zmniejsza aktywność pszczół, a syrop będzie słabo przetwarzany. Syrop jest zrobiony z gorąca jak przygotować pszczoły na zimę woda, w której miesza się trochę snu i cukru. Gotowanie syropu nie jest konieczne, spalony cukier może zaszkodzić pszczołom, a aby przyspieszyć przetwarzanie, można dodać kwas octowy do syropu.

W celu racjonalnego spożycia żywności kilka rodzin pszczół może zostać rozliczonych na zimę w jednym ulu, dzieląc je pustą ścianką. Warunkiem koniecznym do zmontowania gniazda do zimowania będzie prawidłowe umiejscowienie komórek. Pojedyncza struktura plastra miodu powinna być umieszczona pośrodku, a dalej - w miarę zmniejszania się masy. Istnieje niebezpieczeństwo śmierci całej rodziny pszczół, jeśli w środku gniazda dostanie się miód z miodem. Istnieje możliwość, że spowoduje to rozdzielenie pszczół, klub się rozdzieli i pszczoły umrą. Plaster miodu z pergą lepiej umieścić na drugim miejscu od krawędzi.