Narodziny wcześniaka są zawsze uważane za trudny test dla rodziców, dodatkowo w tym przypadku wzrasta ryzyko rozwoju różnych chorób. Wcześniaki to dzieci urodzone między 28 a 37 tygodniem ciąży.

Powody

Przyczyny narodzin wcześniaka mogą być następujące:

 • niedokrwienie-szyjka niewydolność ;
 • nieprawidłowy rozwój macicy;
 • obecność patologii pozagenitalnej u matki;
 • infekcja;
 • rozwojowe i wewnątrzmaciczne choroby płodu;
 • przedwczesne odłączenie łożyska;
 • gestoza;
 • obecność zagrożeń zawodowych i złych nawyków matki.
Główne problemy

Rozważ najczęstsze patologie wcześniaków i stanów zagrażających życiu:

 1. Brak środka powierzchniowo czynnego - substancji, która zapobiega wypadaniu zębodołu i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie płuc. Przedwcześnie urodzone dzieci muszą wstrzykiwać środki powierzchniowo czynne, aby płuca dostosowywały się szybciej do oddychania spontanicznego.
 2. Otwarty przewód tętniczy. Ten mały naczynko łączy aortę i tętnicę płucną podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Po porodzie zarasta, ale po przedwczesnym porodzie może nadal funkcjonować, co wymaga leczenia medycznego lub chirurgicznego.
 3. Niedostateczny rozwój układu odpornościowego i, w rezultacie, wysoka podatność na wszelkie czynniki zakaźne, w tym oportunistyczne patogeny.
 4. Retinopatia - uszkodzenie siatkówki, które w ciężkich przypadkach może prowadzić do ślepoty.
 5. Martwicze zapalenie jelit.

Główną cechą wcześniaków jest niedojrzałość i nieumyślność wszystkich narządów i układów, aby żyć poza ciałem matki. Dlatego te dzieci wymagają specjalnej troski.

Pielęgnowanie i karmienie

Opieka nad wcześniakami polega na utrzymaniu podstawowych mechanizmów życia. Dla tego dziecka, jak również dla urodzonych w czasie, ważny jest bliski kontakt z matką. Wszakże w warunkach bliskiego kontaktu emocjonalnego jego rozwój fizyczny i umysłowy będzie szybszy. Na szczególną uwagę zasługuje organizacja karmienia wcześniaków. W tym przypadku zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest większe, ale funkcjonowanie układu trawiennego i nerwowego nadal nie jest dobrze ustalone. W rezultacie podczas karmienia mamy następujące problemy wcześniaków:

 • słaby lub nieobecny odruch ssania, a także odruch połykania;
 • niewielka objętość żołądka;
 • zmniejszone napięcie i perystaltyka jelit;
 • niewystarczająca synteza lub mała aktywność głównych enzymów trawiennych, w tym laktaz.

Wcześniaki w wieku poniżej 33 tygodni pokazują karmienie przez sondę. Ta metoda żywienia jest konieczna, ponieważ głęboko wcześniaki mają brak koordynacji między procesem ssania i połykania, a zatem istnieje ryzyko zadławienia mlekiem. Jako pokarm spożywane mleko karmione mlekiem lub specjalne mieszanki. Podczas karmienia przez sondę dziecko może otrzymać smoczek, który będzie promował dojrzewanie odruchu ssania. problemy wcześniaków W miarę rozwoju i rozwoju dziecka często trzeba stosować go do piersi i stopniowo przechodzić na karmienie piersią.

Rozpocznij proces karmienia wcześniaków od umieszczenia dziecka w inkubatorze, co zapewnia niezbędną temperaturę, zaopatrzenie w tlen i ochronę przed negatywnymi skutkami czynników środowiskowych. Jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie, to inną jego cechą jest prawie całkowity brak podskórnej tkanki tłuszczowej. W takim przypadku naczynia krwionośne znajdują się blisko powierzchni skóry. Dlatego też, gdy temperatura ulega wahaniom, następuje gwałtowne przechłodzenie lub przegrzanie niedojrzałego organizmu.