ciąża z endometriozą macicy Jak wiesz, ciąża z dostępnym endometrioza macicy nie przychodzi tak szybko, jak byśmy chcieli. W związku z klęską wewnętrznej błony narządu płciowego, proces implantacja jest trudne. Dlatego nawet po udanym zapłodnieniu płodowego jajeczka nie zawsze udaje mu się zdobyć przyczółek w macicy.

Jednak pomimo tego, według danych statystycznych, około 30-40% wszystkich kobiet, u których zdiagnozowano endometriozę, zachodzi w ciążę. Zastanów się szczegółowo nad naruszeniem i dowiedz się, w jaki sposób endometrioza wpływa na ciążę, jest leczona tym procesem.

Czy w trakcie ciąży możliwe jest samoleczenie?

Odpowiadając na pytanie kobiet, czy ciąża jest możliwa z endometriozą, lekarze nie wykluczają tego całkowicie. Co więcej, lekarze często zwracają uwagę na kobietę, że sama ciąża ma pozytywny wpływ na chorobę.

Biorąc pod uwagę fakt, że po zapłodnieniu zaczynają się zmiany hormonalne w organizmie, stężenie hormonów zmienia się nie na korzyść endometriozy. Synteza estrogenów w jajnikach zmniejsza się wraz z ciążą. Utworzone żółte ciało zaczyna aktywnie wytwarzać progesteron, stan hipoestrogeniczny przyczynia się do eliminacji zmian endometriozy, normalizacji tkanki.

W związku z tym ogniska endometriozy podczas ciąży zmniejszają się, a ciało wchodzi w fazę remisji. I nawet jeśli choroba nie zniknie całkowicie po ciąży, kobieta na ten czas o tym zapomina. Zmniejszenie ognisk endometriozy w ciąży obserwuje się już we wczesnych stadiach.

Czy operacja jest konieczna dla endometriozy?

Jak widać z powyższego, możliwe jest wystąpienie ciąży w endometriozie. Jednak szansa poczęcia dziecka jest większa u kobiet po kompleksowym leczeniu choroby. Podstawą jest interwencja chirurgiczna mająca na celu wycięcie zmian w endometrium macicy. Równolegle wykonuje się terapię hormonalną i przeciwzapalną.

Ta opcja nie wyklucza jednak nawrotu choroby. Powrót objawów choroby jest możliwy w 20-30% przypadków.