homocysteina podczas planowania ciąży Przygotowanie do narodzin nowej osoby to proces, któremu zawsze towarzyszą ankiety nie tylko przyszłej mamy, ale także przyszłego ojca dziecka. Oczywiście istnieje wiele testów, o których wielu wie: infekcje TORCH, spermogramy itp., Ale są też takie, o których przyszli rodzice mogą usłyszeć po raz pierwszy. Test krwi na homocysteinę podczas planowania ciąży zaleca się przyjmować prawie każdą przyszłą matkę, ponieważ podwyższony poziom tego aminokwasu w ciele kobiety może doprowadzić do godnej pożałowania sytuacji.

Norma homocysteiny podczas planowania ciąży

Aminokwas ten powstaje w organizmie każdego człowieka w wyniku rozpadu metioniny, która jest zawarta w żywności zawierającej witaminy z grupy B: mleko, jaja, mięso i ryby. Planując ciążę, norma homocysteiny u kobiet wynosi 10-11 μmol / l, ale pod koniec pierwszego i na początku drugiego trymestru jej poziom może się nieznacznie obniżyć.

Kto powinien zdecydowanie uzyskać test homocysteiny?

Lekarze od dawna określają grupy ryzyka tych kobiet, którym zaleca się określenie poziomu tego aminokwasu przed ciążą, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Tutaj mieszczą się następujące kategorie płci pięknej:

  • cierpiących na niewydolność nerek, cukrzycę, łuszczycę, niedoczynność tarczycy i przewlekłe choroby przewodu żołądkowo-jelitowego;
  • zwolenników wegetarianizmu i sztywnych diet, a także kobiet o niskiej wadze;
  • mając złe nawyki: uzależnienie od alkoholu i nikotyny, a także miłośników kawy.

Test homocysteiny na planowanie ciąży to badanie krwi pobrane z żyły. Warto jednak pamiętać, że trzeba się do tego starannie przygotować:

  • jeden dzień przed analizą wyeliminować tłuste pokarmy z diety;
  • zmniejszyć wysiłek fizyczny do umiarkowanego 24 godziny przed oddaniem krwi, jeśli takie istnieją;
  • 8 godzin przed analizą nie wolno jeść, a można pić tylko przegotowaną wodę;
  • na godzinę przed oddaniem krwi nie możesz palić.

Wysoka homocysteina w planowaniu ciąży

Podwyższony poziom tego aminokwasu może występować z kilku powodów: niewłaściwe przygotowanie do analizy, brak witaminy B, złe nawyki i brak ćwiczeń fizycznych. Po przeanalizowaniu danych z laboratorium i twojego stylu życia, lekarz może łatwo określić przyczynę, dla której homocysteina jest podwyższona podczas planowania ciąży w twoim przypadku. Zapobieganie i leczenie tego stanu może polegać nie tylko na przyjmowaniu leków (podawanie domięśniowe witamin z grupy B, przyjmowanie aspiryny, Kseksana, Fragmin, Lovenoks itp.), Ale także na zmianę diety. W tym celu do diety wprowadza się zieleninę, orzechy włoskie, owoce cytrusowe, grykę, produkty pełnoziarniste, ser, twaróg, wołowinę i wątrobę dorsza.

Szczególnie warto być ostrożnym dla dziewcząt, których poziom homocysteiny podczas planowania ciąży przekroczył 12,9 μmol / l, ponieważ w tym przypadku ryzyko upośledzenia krążenia łożyska wynosi prawie 95%, co może prowadzić do śmierci płodu.

Niski poziom homocysteiny w planowaniu ciąży

Jest zupełnie inny od tych z płci pięknej, którzy odkryli brak tego aminokwasu. Lekarze udowodnili, że jeśli homocysteina zostanie nieznacznie obniżona podczas planowania ciąży, zwiększenie homocysteiny podczas planowania ciąży to nie wpłynie na rozwój przyszłego dziecka. Jednakże, jeśli wskaźnik aminokwasów wynosi tylko 4,1 μmol / l, wówczas przy noszeniu dziecka kobieta może odczuwać poważną niedyspozycję. Aby tego uniknąć, lekarze zalecają, aby wypiła jedną filiżankę kawy dziennie i ograniczyła aktywność fizyczną do minimum.

Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że gdy homocysteina odbiega od normy, zarówno w jednym, jak iw drugim kierunku, należy skonsultować się z lekarzem. W końcu odpowiednio dobrana dieta i styl życia pomogą zachować zdrowie przyszłej mamy i łatwo znieść i rodzić długo oczekiwane dziecko.