hormony gonadotropowe Hormon gonadotropowy (HG) stymulowany jest pęcherzykami ( FSH ) i luteinizację ( LH a) hormony wpływające na funkcje seksualne i rozrodcze organizmu ludzkiego.

Gonadotropowe hormony syntetyzuje się w przysadce mózgowej, a dokładniej w przednim płacie. Wszystkie hormony, które powstają w tej części przysadki mózgowej, są w pełni odpowiedzialne za pobudzenie i kontrolę wszystkich gruczołów dokrewnych w ludzkim ciele.

Procesy kontrolujące GG

Hormonowe hormony gonadotropowe wpływają na komórkę jajową: stymulują pęknięcie mieszków włosowych, pobudzają owulację, zwiększają funkcjonalność ciałka żółtego, zwiększają produkcję progesteronu i hormonów androgenowych, sprzyjają przyczepianiu się jaja do ściany macicy i powstawaniu łożyska. Ale przyjmowanie ich podczas ciąży może zaszkodzić płodu. Preparaty zawierające hormony gonadotropowe są przepisywane wyłącznie przez lekarza, w przypadku naruszenia funkcji podwzgórzowo-przysadkowej organizmu. Przypisać je kobietom z niepłodnością spowodowaną dysfunkcją przysadki i jajników, krwawieniem z macicy, zaburzeniami miesiączkowania, niedostateczną funkcją ciałka żółtego jaj, itp. Podczas stosowania takich leków wybiera się indywidualne dawki i tryb leczenia, a także ich korektę w zależności od efektu leczenia. . leki na hormony gonadotropowe Aby określić wyniki leczenia, należy monitorować zmiany w organizmie, wykonując badania krwi, ultradźwięki jajników, codzienny pomiar podstawowej temperatury, a także przestrzeganie trybu aktywności seksualnej, co jest zalecane przez lekarza prowadzącego.

U mężczyzn hormony te poprawiają syntezę testosteronu i funkcję komórek Leydiga, a także przyczyniają się do zstąpienia jąder w mosznie u chłopców, spermatogenezy i rozwoju wtórnych cech płciowych. Podczas leczenia niepłodności u mężczyzn za pomocą terapii hormonalnej konieczne jest kontrolowanie poziomu testosteronu i spermogramu.