metody przechowywania nasienia Dzisiaj kriokonserwacja Pozostaje jednym z najczęstszych sposobów przechowywania męskich plemników. Ta metoda polega na przetwarzaniu na przykład próbki wydzielonego specjalnego ochraniacza, np. Gliceryny, i umieszczeniu go w pojemniku w ciekłym azocie.

Ta metoda, pomimo jej rozpowszechnienia, ma pewne wady. To właśnie sprawia, że ​​eksperci szukają nowych metod, które pozwolą zachować ejakulat przez długi czas. Główną wadę wyżej wymienionego sposobu kriokonserwacji można nazwać faktem, że po całkowitym rozmrożeniu nasienia ruchliwość komórek zarodkowych w nim zawartych zmniejsza się o około 20-25%. Oznacza to, że zmniejsza się również prawdopodobieństwo poczęcia podczas zapłodnienia dojrzałego jaja przez takie plemniki.

Podczas leczenia płynu nasiennego w ten sposób przechowywanie nasienia oznacza utrzymanie przy -196 stopniach.

Metoda przechowywania plemników za pomocą technologii K. Saito

Ten sposób oszczędzania męskiego ejakulatu można stosować w przypadkach, w których nie trzeba długo czekać na procedurę IVF. Nie oznacza to zamrożenia nasienia.

Podczas stosowania tej metody, warunki przechowywania nasienia implikują zastosowanie tak zwanej pożywki nieelektrolitowej (BAS). Jako taki często stosuje się wodny roztwór glukozy wolny od soli. Warto zauważyć, że do końca nie zbadano mechanizmu utrzymywania żywotności męskich komórek rozrodczych w takim roztworze. Jednak, jak pokazują liczne badania, blokowanie kationów sodu i potasu występuje na zimno, co jest wykluczone z użyciem izotonicznej glukozy. W prostych słowach zastosowanie tych roztworów do przechowywania męskiego ejakulatu pozwala na przechowywanie plemników bez zamrażania, bez zmiany ich cech morfologicznych.

Ta technika nie pozwala na przechowywanie nasienia tak długo, jak przy kriokonserwacji. Dlatego może być stosowany na przykład podczas zbierania biomateriału na kilka dni przed zapłodnieniem in vitro lub jeśli wymagane jest przeprowadzenie następującego nawożenia, jeśli poprzednie zawiodło.

Jak długo można przechowywać spermę?

Tego rodzaju pytanie interesuje przede wszystkim tych mężczyzn, którzy nie są w tej chwili gotowi zostać ojcami.

Na początek warto zauważyć, że wszystko zależy od wyboru sposobu przechowywania męskiego ejakulatu. Praktycznie wszystkie obecnie działające banki nasienia wykorzystują metodę kriokonserwacji. Pozwala na przechowywanie ejakulatu przez dość długi czas - do kilkudziesięciu lat.

Stosując technikę, która nie obejmuje zamrażania ejakulatu, jest ona przechowywana nie dłużej niż 1 miesiąc. Jak wspomniano powyżej, ta metoda jest głównie wykorzystywana przy wdrażaniu procedury zapłodnienie in vitro.

Jednak tak krótki okres przechowywania nasienia nie ma praktycznie żadnego wpływu na ruchliwość plemników.

Jak przechowywane są ejakulaty?

Procedurę selekcji nasienia przeprowadza się w specjalnym ośrodku medycznym. Mężczyzna otrzymuje sterylną kolbę, w której ejakulat zbiera się przez masturbację.

jak przechowywać plemniki Pojemnik z płynem nasiennym jest oznaczony, wskazując na nim numer, w którym informacja o dawcy jest zaszyfrowana i data pobrania próbki. Następnie kriokonserwanty dodaje się do nasienia, co zmniejsza stopień narażenia na komórki rozrodcze o niskiej temperaturze.

Następnie kolbę umieszcza się w specjalnym urządzeniu, odczynniku, w którym najczęściej pojawia się ciekły azot i szczelnie go zamyka.

Gdy zajdzie taka potrzeba, kolbę z plemnikiem usuwa się i rozmraża. Następnie jakość jego konserwacji ocenia się, badając próbkę za pomocą specjalnego mikroskopu.