echo gsg Echohysterosalpingography (ECHO-GSG) to metoda diagnostyki ultrasonograficznej, pozwalająca ocenić drożność jajowodów. Ta metoda jest prawdopodobnie jedną z pierwszych zastosowanych w przypadku podejrzenia niedrożności jajowodów. Wynika to z faktu, że jest to metoda wysoce informatywna i, w porównaniu z badaniem rentgenowskim, nie przenosi obciążenia promieniowania na ciało kobiety w ciąży. Procedura ta jest minimalnie inwazyjna, co wyjaśnia fakt, że jest ona przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, bez hospitalizacji pacjenta.

Jak przygotować się do ECHO-GHA?

Przygotowanie jajowodów ECHO-GSG praktycznie nie jest wymagane. Kobieta musi wyeliminować przyjmowanie pokarmu dosłownie na 2-3 godziny przed manipulacją. Jeśli u pacjenta wystąpiło zwiększone tworzenie się gazu, lekarz może przepisać Espumizan 2 dni przed badaniem.

Również przed procedurą są przypisywane testy laboratoryjne, takie jak:

Takie badania pozwalają nam wykluczyć obecność w ciele kobiety chorób wirusowych i zakaźnych.

Jak prowadzić ECHO-GHA?

Procedurę ECHO-GHA przeprowadza się w przychodni. W tym przypadku warunkiem wstępnym zachowania jest faza 1 cyklu miesiączkowego, tj. 5-10 dni.

echo GSG jajowodów

W trakcie takiej manipulacji do jamy macicy wprowadza się specjalny środek kontrastowy, który, penetrując go, dociera do jajowodów. W takim przypadku ocena stanu odbywa się za pośrednictwem monitora. Jeśli substancja dotrze do rurki i znajduje się w jamie brzusznej, oznacza to ich drożność i brak naruszenia.

Po przeprowadzeniu ECHO-GHA kobiety zauważają niewielki ból w dolnej części brzucha, który znika w ciągu dnia. W przypadku wykrycia niedrożności kobieta jest przepisywana na dalsze leczenie, - laparoskopię, chirurgię plastyczną jajowodów, jajnikolizę (podział zrostów).