Tysiące lat temu plemiona Indian amerykańskich zrobiły ziemniaki jednym z ich ulubionych potraw, czczono je i jedzono. A dziś ta cenna roślina okopowa uważana jest za drugi chleb na stole, a liczba przygotowanych potraw po prostu nie należy brać pod uwagę.

Opinie naukowców na temat tego, jakie są zalety ziemniaków, a właściwie to, co naprawdę ich szkodzi, często się rozchodzą. Jak każdy inny, ten produkt zawiera wiele substancji niezbędnych dla organizmu i zdrowia, dzięki czemu nasi przodkowie wyleczyli wiele chorób. O tym, co więcej w ziemniakach dobrego czy złego można mówić bez końca.

Używanie ziemniaków do odchudzania

Twierdził, że jedzenie ziemniaków podczas diety jest niemożliwe. Na szczęście ten wniosek jest błędny i istnieje wiele udowodnionych faktów. Wielu dietetyków używa tego produktu jako głównego dni postu lub po prostu włącz do menu diety. Ze względu na niską zawartość kalorii - 79 kcal na 100 g, zawartość błonnika i białko roślinne, brak tłuszczu, jest uważany za naprawdę dietetyczny produkt.

Jeśli już zdecydowałeś się użyć ziemniaków do odchudzania, nie zapominaj, że lepiej je jeść przed obiadem, najlepiej w pieczonej formie ze skórką, jeśli chcesz, możesz dodać warzywa. Jeśli smażymy ziemniaki w tłuszczu, tłuszczu lub służymy jako przystawka z rybą lub mięsem, to zamiast schudnąć, zobaczysz jego wzrost. Ponadto ziemniaki, szczególnie te, które nie są młode, zawierają dużo skrobi, która jest naturalnym "wiążącym" środkiem dla jelit. Dlatego nie powinno być więcej niż trzy razy w tygodniu, aby nie zakłócać pracy układu trawiennego, a następnie leczyć zaparcia.

Szkodliwość i zalety ziemniaków dla ciała

Jeśli porównamy korzyści i szkody ziemniaków, możemy powiedzieć, że jedną z najniebezpieczniejszych substancji w nich zawartych jest solanina. Ta toksyczna substancja sprawia, że ​​owoce są zielone i zaczynają kiełkować. Dlatego nie można jeść zielonych ziemniaków, grozi to zatruciem.

odchudzanie ziemniaków

Jednak korzyści dla ciała ziemniaków, zwłaszcza młodych, znacznie więcej. Zawiera wiele minerałów: żelazo, potas, magnez, wapń, jod, cynk, miedź, kobalt i sód . Oprócz witamin z grupy B (B1, B2, B6), które wzmacniają układ nerwowy, witamina C jest "pomocnikiem" odporności, a antyoksydanty pomagają przedłużyć młodość, pozbyć się drobnych zmarszczek i uczynić skórę aksamitną. Sok ziemniaczany przez wiele lat był uważany za panaceum na wiele chorób. Pomaga radzić sobie z zgagą, leczy wrzody żołądka, leczy rany, oparzenia, pomaga złagodzić ból w hemoroidach, a skrobia wyekstrahowana z niego leczy pieluszkowe zapalenie skóry u małych dzieci.