Zapalenie płuc ma często charakter sezonowy, a częstość występowania jest bardziej prawdopodobna w zimnych porach roku. Ale przyszłe matki, niestety, nie zawsze mogą być chronione przed tą chorobą.

Zapalenie płuc podczas ciąży niesie ze sobą zagrożenie zarówno dla zdrowia matki, jak i zdrowia płodu i jest przyczyną hospitalizacji i kwalifikowanego leczenia. Zapalenie płuc podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, zwłaszcza jeśli choroba występuje z wysoką gorączką.

Przyczyny zapalenia płuc u ciężarnych

Czynnikami sprawczymi tej choroby są różne infekcje, w zależności od tego, czy choroba wystąpiła w środowisku domowym, czy w szpitalu. Czynnikami predysponującymi są alkoholizm, palenie tytoniu, obturacyjne uszkodzenia oskrzeli, niewydolność serca, leczenie immunosupresyjne, niekorzystna ekologia, wyczerpanie organizmu.

Większość przypadków zapalenia płuc jest wywoływana przez mikroorganizmy, które nie mają patologicznego wpływu na płód (z wyjątkiem wirusów).

Objawy zapalenia płuc u kobiet w ciąży

Główne objawy zapalenia płuc w czasie ciąży to kaszel, ból w klatce piersiowej, gorączka, duszność, dreszcze, ogólne zatrucie - ból głowy, osłabienie, zmęczenie, pocenie się, utrata apetytu.

Zapalenie płuc podczas ciąży jest cięższe, co wiąże się ze zmniejszeniem powierzchni oddechowej płuc w tym okresie, wysoką pozycją przepony, powiększoną i podniesioną przez macicę. Wszystko to ogranicza oddychanie, powoduje wzrost obciążenia układu sercowo-naczyniowego.

Leczenie zapalenia płuc u kobiet w ciąży

Leczenie zapalenia płuc w czasie ciąży najlepiej wykonywać w szpitalu. Jednocześnie wyznaczane są antybiotyki, które nie mają szkodliwego wpływu na rozwój dziecka. Ponadto można polecić leki wykrztuśne, inhalatory, tynki gorczyczne.

Zapalenie płuc w odpowiednim czasie i odpowiednim leczeniu nie jest wskazaniem do przerwania ciąży. Jednak w niektórych leczenie zapalenia płuc w czasie ciąży przypadki (takie jak zapalenie płuc we wczesnej ciąży, występujące na tle grypy oraz w ciężkiej postaci) lekarz może zalecić przerwanie ciąży, ponieważ istnieje ryzyko powikłań okołoporodowych lub samoistnego poronienia.

Nie mniej groźne zapalenie płuc u ciężarnej, które rozpoczęło się na krótko przed nadejściem porodu. W tym przypadku zagrożeniem jest obrzęk płuc, zaburzony krążenie krwi w nich, niewydolność czynności serca kobiety. W takich przypadkach lekarze próbują opóźnić początek porodu aż do momentu, gdy szczyt choroby minie, ponieważ proces porodowy podczas zapalenia płuc staje się niebezpieczny dla samej kobiety.