W pierwszych tygodniach ciąży młode łożysko nazywane jest zwykle biustem, co ma zasadnicze znaczenie dla pełnego rozwoju dziecka. Zwykle łożysko jest przyczepione do dolnej części macicy lub tylnej ściany. Ale czasami kosmita częściowo lub całkowicie pokrywa się z gardłem, osiadając w dolnej części. W tym przypadku mówią o tym prezentacja kosmówkowa .

Niebezpieczeństwo prezentacji kosmów

Prezentację kosmówki ustala się w 12 tygodniu podczas pierwszego planowanego USG. Możliwe jest określenie patologii we wcześniejszym okresie, jeśli badanie ultrasonograficzne przeprowadza się z jakiegoś powodu do 12 tygodni. Przy takiej diagnozie kobieta jest przepisywana na odpoczynek w łóżku, najczęściej konieczna jest hospitalizacja w celu kontrolowania ciąży. W procesie wzrostu błony płodowej i macicy łożysko często podnosi się do góry, co jest uważane za najkorzystniejszy rozwój wydarzeń. Nazywa się to "migracją łożyska". Na przykład: prezentacja biopsji w 15. tygodniu może całkowicie zniknąć do 20-25 tygodnia. Każde przywiązanie kosmówki jest wariantem normy, gdy dziecko znajduje się w odległości 3 cm nad wewnętrzną gardzielą.

Częściowe zachodzenie na wewnętrzną część gardła zwiększa ryzyko krwawienia i spontanicznych poronień. Ale nawet w tym przypadku, po dokładnym zbadaniu, obserwuje się ambulatoryjnie kobietę. Jeśli biopsja znajduje się tak nisko, że całkowicie pokrywa się z gardłem, to na samym początku 3. trymestru kobiety w ciąży, nawet z doskonałym zdrowiem, musisz iść do szpitala. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem poważnego krwawienia łożyska i poważnego krwawienia, które zagraża życiu kobiety. Gdy wykryje się patologię, grubość kosmówki mierzy się w 12 tygodniu i później, co w pierwszym trymestrze powinno być równe (w mm) do wieku ciążowego (w tygodniach). Jeśli prezentacja zostanie zachowana do samego porodu, dziecko pojawia się w świetle przez sekcję cesarską, grubość kosmówki po 12 tygodniach i zwykle w 38 tygodniu ciąży.

Powody

Częstość występowania kosmówki w 11. tygodniu jest najczęściej wynikiem ciężkiego stanu zapalnego, z którym często się wiąże powikłania po aborcji . Tkanka macicy jest uszkodzona, w wyniku czego jajko nie może się przyczepić w najbardziej fizjologicznym miejscu (przednia lub tylna ściana macicy). Ponadto może pojawić się prezentacja kosmówki 12 tygodni z powodu wielu mięśniaków lub polipów macicy. Dlatego przy planowaniu ciąży zaleca się usunięcie wszystkich istniejących zmian.