Wydaje się, że w naszym zaawansowanym technologicznie wieku na mapie świata nie powinno być miejsca niezwykłego i tajemniczego. Ale na szczęście natura wciąż nie spieszy się, aby ujawnić wszystkie swoje sekrety. Jednym z tych wciąż zupełnie nieodkrytych miejsc jest różowe jezioro Hilier w Zachodniej Australii. Właśnie tam dziś jedziemy na wirtualnej wycieczce.

Pink Lake Hilier, Australia - trochę historii

Lake Hilier pojawił się na mapie świata dzięki Matthew Flindersowi, brytyjskiemu nawigatorowi i podróżnikowi. To właśnie on odkrył ten niezwykły staw na początku XIX wieku, już w 1802 roku, wznosząc się na wzgórze, które później otrzymało jego imię. W latach 20-40 XIX wieku okolice jeziora Hilier wybrały wielorybników i łowców fok jako parking. Artefakty znalezione tutaj należały do ​​nich: skóry fok, resztki naczyń i mebli, zapasy soli. Sto lat później, na początku XX wieku, jezioro Hilier zaczęło być wykorzystywane jako źródło sól morska . Ale jak pokazała praktyka, koszt wydobycia soli nie jest uzasadniony. Dlatego dziś ten zakątek Australii jest miejscem czysto turystycznym, nie wykorzystywanym do celów przemysłowych.

Pink Lake Hilier, Australia - gdzie się znajduje?

Gdzie znajduje się takie niezwykłe jezioro, z lotu ptaka bardziej przypominające ogromne cukierki lub gumę do żucia niż naturalny staw? To małe jezioro o długości linii brzegowej nie większej niż 600 metrów, otoczone ciemnozielonymi lasami i śnieżnobiałym paskiem piasku, po prostu nie powoduje żadnych innych skojarzeń. Aby zobaczyć ten cud natury, trzeba udać się do Australii, ale raczej na wybrzeże jej zachodniej części. To tam, na wyspie Sredny, która jest częścią Archipelagu Recherch, jest niesamowita okazja, by nie wierzyć w twoje oczy, ponieważ woda w Lake Hilier jest naprawdę zabarwiona na jasny róż. Z oceanu jeziora Hilier oddziela wąski pas piaszczystych wydm, gęsto porośnięty bujną roślinnością. Głębokość tego jeziora jest bardzo mała, co nazywane jest "kolanami", więc nie nadaje się do pływania. Można śmiało powiedzieć, że cel tego magicznego jeziora jest czysto estetyczny. Ale kto powie, że to nie wystarczy? Niestety nie każdy może zobaczyć ten cud na własne oczy, ponieważ można tu dotrzeć tylko prywatnym odrzutowcem. Chociaż może to być właśnie wysoki koszt podróży i pozwolił tej piękności pozostać w swojej oryginalnej formie.

Lake Hilier, Australia - dlaczego różowy?

Dlaczego wody tego jeziora mają kolor tak niezwykły dla oka? Jak wiesz, Lake Hilier nie jest jedynym ciałem wodnym na świecie o podobnym kolorze wody. Na przykład, istnieje różowe jezioro Retba w Senegalu, jezioro Torrevieja w Hiszpanii , Laguna Hutt w Australii, jezioro Masazir w Azerbejdżanie. Woda w tych jeziorach uzyskuje różowy kolor dzięki uwalnianiu określonego pigmentu przez żyjące w nim czerwone algi. Ale jak wykazały badania, znajduje się w wodach różowe jezioro Czerwonych alg jeziora Heeler nie widać. Podobnie, nie występuje w wodzie i żadnych mikroorganizmach, które mogą nadać wodzie różowy kolor dzięki produktom jego żywotnej aktywności. Analiza chemiczna wody z jeziora Hilier również nie rzuciła światła na tajemnicę różowego koloru. Wydaje się, że w składzie tej wody nie ma nic, co mogłoby pomalować ją na jasny róż. Jednak w przeciwieństwie do wyników wszystkich badań, woda w jeziorze pozostaje różowa. Dlatego pytanie "Dlaczego Lake Hilier w Australii jest różowe?" Nadal pozostaje bez odpowiedzi. Wiadomo tylko, że kolor wody nie zmienia się, jeśli wlejesz go do dowolnego pojemnika, podgrzać lub zamrozić.