Młodzi rodzice często boją się ząbkowania, któremu rzekomo towarzyszą przerażające objawy: temperatura, biegunka, przeziębienia. Szczególnie problematyczne są tzw. Zęby oka u dzieci. Czy to prawda, czy przesądy, jakie są zęby i gdzie są? Dowiedzmy się o tym!

Zęby oczu to górne kły

Zęby oczu czasami nazywają kły szczęki górnej. Słusznie zasłużyli na to imię ze względu na konstrukcję aparatu szczękowego. Faktem jest, że w miejscu kłów szczęki górnej przechodzi nerw, który odpowiada za połączenie górnej części twarzy osoby z jej ośrodkowym układem nerwowym. Z tego powodu erupcja zębów w gałce ocznej u większości dzieci jest zauważalnie trudniejsza niż u wszystkich innych zębów. A dla niektórych dzieci, w których ten nerw znajduje się zbyt blisko, może dojść do erupcji kłów i takich "skutków ubocznych" jak zapalenie spojówek lub łzawienie z odpowiedniego szkliwa.

Ponadto mogą występować inne objawy ząbkowania oczu:

  • bolesność i obrzęk dziąseł;
  • wzrost temperatury ciała do 37-38 °;
  • biegunka;
  • zmniejszona odporność dziecka i, w rezultacie, wstąpienie współistniejących zakażeń.

Warunki ząbkowanie zębów

gdzie są zęby do oczu

Kły ząbkowanie występują zwykle między 16. a 22. miesiącem życia dziecka, po tym, jak już miał siekacze boczne i środkowe oraz pierwsze zęby trzonowe (trzonowce). Jednak może istnieć nieprawidłowa kolejność erupcji, która nie oznacza problemów i jest tylko cechą Twojego dziecka.

Należy pamiętać, że dziecko może nie wszystkie z powyższych objawów, ale tylko niektóre z nich. Choroby niedożywienia w okresie, w którym wzrok dziecka wspinała się zdecydowanie powinny być leczone. Nie oczekuj, że kaszel i katar staną się same, gdy tylko ząb przebije gumę. To samo dotyczy biegunki, ponieważ, jak wiadomo, jest to raczej niebezpieczny objaw, który może prowadzić do odwodnienia niemowlęcia. Objawy choroby mogą zniknąć, ale badanie lekarza w każdym przypadku, dziecko nie boli.