Choroby oczu w dzieciństwie są dość powszechne. Wynika to z faktu, że dziecko stale dotyka oczu za pomocą uchwytów, a tym samym może je zarazić.

Już w szpitalu wielu pediatrów przepisuje noworodkowe przeciwwirusowe krople do oczu dla dzieci w celu zapobiegania chorobom okulistycznym. Niektóre dzieci mogą mieć wrodzoną anomalię oka - zapalenie drożdżycy (niedrożność kanału łzowego).

Leczenie chorób oczu u dziecka

Najbardziej popularne przeciwzapalne krople do oczu dla dzieci:

1. Atropina . Można go pochować tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ bardzo rozluźnia mięśnie oka dziecięcego, prowadząc do tymczasowego paraliżu ucha ludzkiego oka. Lek nie jest przepisywany dziecku w wieku poniżej siedmiu lat.

2 Tobrex . Krople antybakteryjne zyskały zaufanie u okulistów dziecięcych dzięki szerokiemu zakresowi efektów. Można je nawet przepisać noworodkom, co oznacza, że ​​ich składniki są całkowicie bezpieczne i nie powodują poważnych działań niepożądanych.

3. Levomycetin in drops jest przepisywany dziecku, począwszy od 4 miesiąca życia. Ale lekarz może zdecydować się na stosowanie tego antyhistaminy i leczyć dziecko młodsze niż cztery miesiące. Jednak należy ściśle przestrzegać jego zaleceń i ściśle przestrzegać dawkowania, ponieważ jeśli zostanie przekroczona dawka chloramfenikolu, produkcja białka u dziecka spada, co może być dla niego niebezpieczne.

4 Albucid (Sulfacyl sodu) jest najpopularniejszym lekiem przeciwbakteryjnym, który można przepisać nawet noworodkom w leczeniu chorób oczu, takich jak błona naczyniowa, zapalenie powiek. Ten antybiotyk zapobiega rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych mikroorganizmów w błonie śluzowej oka. Może jednak powodować wiele reakcji ubocznych:

  • swędzenie;
  • obrzęk oka;
  • zaczerwienienie skóry wokół oka dziecka.

Używanie albuminy w połączeniu z innymi lekami, w tym jonami srebra, jest zabronione.

5. Floksal . Antybakteryjne krople do oczu dla dzieci mogą wyleczyć zapalenie spojówek (zapalenie błony śluzowej oka). Mogą być przypisane do dziecka od pierwszych dni życia. Antybiotyk jest skutecznym lekiem do leczenia wirusowego i bakteryjnego zapalenia spojówek. Może mieć efekt terapeutyczny przez długi czas.

6. Krople do oczu syntomycyny są skutecznym antybiotykiem o szerokim spektrum działania, który pomaga również dzieciom na zapalenie spojówek. Jednak nie można ich stosować w leczeniu chorób oczu u noworodków.

W jakich przypadkach konieczne jest stosowanie kropli do oczu?

Rodzice powinni stale monitorować stan zdrowia swojego potomstwa i zewnętrznie go badać, aby w porę dostrzec oznaki różnych chorób. Tak więc konieczne jest zbadanie oczu małego dziecka. Jeśli ma co najmniej jeden z następujących objawów, będzie to powodem wizyty u pediatrycznego okulisty:

krople do oczu dla dzieci z zapaleniem spojówek
  • obecność ropy;
  • zwiększone łzawienie;
  • dolegliwości bólowe na orbicie;
  • ciało obce w oku;
  • zmętnienie soczewki oka;
  • widoczne rozszerzone naczynia.

Nowoczesne farmaceutyki oferują całą gamę leków do leczenia chorób oczu. Większość kropli do oczu dla dzieci może być stosowana od urodzenia, ma długie działanie lecznicze i rzadko powoduje reakcje uboczne. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie krople do oczu można stosować w leczeniu dziecka od pierwszych dni życia.