Otyłość jest przewlekłą chorobą, w której nadmiernie gromadzi się tłuszcz w organizmie. WHO uważa otyłość za epidemię: w krajach rozwiniętych gospodarczo około 15% dzieci i nastolatków cierpi na otyłość. Według pediatrów otyłość u dzieci jest najczęściej wynikiem nowoczesnego stylu życia. Kiedy przepływ energii do organizmu przekracza jego zużycie, nadmiar gromadzi się w postaci dodatkowych kilogramów.

Klasyfikacja otyłości u dzieci

 • Pierwotna otyłość występuje z powodu niedożywienia (pokarmowego) lub dziedziczenia (konstytucjonalnego).
 • wtórna otyłość występuje z powodu różnych chorób przewlekłych i na tle nieprawidłowej pracy gruczołów dokrewnych.

Stopień otyłości u dzieci

Rozpoznanie otyłości u dzieci i młodzieży ogranicza się do obliczenia wskaźnika masy ciała, który jest określony specjalną formułą: BMI (wskaźnik masy ciała) = masa dziecka: kwadrat wysokości w metrach.

Na przykład dziecko ma 7 lat. Wysokość 1,20 m, waga 40 kg. BMI = 40: (1,2 x 1,2) = 27,7

Istnieją 4 poziomy otyłości:

 • 1 stopień: BMI przekracza normę o 15-25%;
 • Ocena 2: BMI przekracza normę o 26-50%;
 • 3-stopniowy: BMI przekracza normę o 51-100%;
 • Stopień 4: BMI przekracza normę ponad 100%.

Tabela średnich norm masy ciała i wzrostu dla chłopców i dziewcząt

otyłość u dzieci i młodzieży

Stopę masy ciała u dzieci poniżej jednego roku określa się za pomocą średnich wskaźników przyrostu masy ciała: o sześć miesięcy dziecko zwykle podwaja swoją wagę i potraja do roku. Początek otyłości u dzieci poniżej jednego roku można uznać za przekroczenie normy masy ciała o ponad 15%.

Przyczyny otyłości u dzieci

 1. Najczęstszą przyczyną otyłości jest niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia.
 2. Otyłość u niemowląt jest wynikiem nieprawidłowego wprowadzania uzupełniających się pokarmów i przekarmiania mlekiem.
 3. Otyłość może wystąpić z powodu wrodzonego braku hormonów tarczycy.
 4. Przyczyną otyłości u dzieci i młodzieży jest niedobór jodu w organizmie.
 5. Jeśli oboje rodzice cierpią na otyłość, ryzyko rozwoju choroby u dziecka wynosi 80%, jeśli tylko matka ma otyłość, możliwość wystąpienia nadwagi wynosi 50%, a jeśli ojciec ma nadwagę, prawdopodobieństwo otyłości dziecka wynosi 38%.

Leczenie otyłości u dzieci

W zależności od stopnia otyłości i jej pochodzenia leczenie obejmuje ćwiczenia i dietę. Skuteczne leczenie tej choroby zależy od właściwego doboru metod, które powinny być wiernie wykonywane przez rodziców i dziecko przez długi czas.

Dieta dla dzieci na otyłość

Dieta dla otyłych dzieci powinna być indywidualnie dobierana. Zwykle przepisywane niskokaloryczne posiłki mieszane. W tym miejscu należy pamiętać, że duży niedobór kalorii ma negatywny wpływ na metabolizm, dlatego dieta powinna zawierać tylko 250-600 kalorii mniej niż dzienna norma.

Racjonalne żywienie dzieci z 1 i 2 stopniami otyłości obejmuje zmniejszenie zawartości kalorii w żywności z powodu tłuszczów zwierzęcych i rafinowanych węglowodanów. Dokładna dieta z dokładną kalkulacją codziennej diety jest zalecana dla dzieci i młodzieży z 3-4 stopniami otyłości. Wszystkie rodzaje słodyczy, mąki, makaronów, słodkich napojów (w tym napojów gazowanych), słodkich owoców i jagód (winogrona, banany, rodzynki) są całkowicie wyłączone z diety, a spożycie warzyw jest ograniczone leczenie otyłości u dzieci bogaty w skrobię (ziemniaki).

Aktywność fizyczna dla otyłych dzieci.

Aktywność fizyczna obejmuje wychowanie fizyczne, sporty na wolnym powietrzu i gry na świeżym powietrzu. Aby dziecko wykazywało zainteresowanie aktywnym stylem życia, rodzice powinni interesować dzieci własnym przykładem, ponieważ nie jest to niczym, na co popularna mądrość mówi, że dziecko uczy się tego, co widzi w swoim domu.

Jako walka, a także zapobieganie otyłości u dzieci, można uwzględnić codzienne spacery w trybie dziennym, co poprawi zdrowie i pomoże zmniejszyć ryzyko powikłań z nadwagą.