Gliatylina jest lekiem nootropowym, który należy stosować z ostrożnością w leczeniu dzieci. Jest w stanie przywrócić krążenie mózgowe i poprawić metabolizm komórek mózgowych. Jednak jego głównym celem jest poprawa przewodzenia impulsów nerwowych w korze mózgowej.

Gliatilin dla dzieci: wskazania do stosowania

Celowość stosowania gliatyliny u dzieci jest możliwa w leczeniu skutków urazowego uszkodzenia mózgu u dziecka w ostrym okresie, któremu towarzyszy upośledzenie świadomości, śpiączka, z objawami uszkodzenia mózgu.

Skuteczność przepisywania tego leku dzieciom z autyzmem i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej została udowodniona ( ADHD u dzieci ), ponieważ skutecznie pomaga korygować zmiany w sferze behawioralnej i emocjonalno-osobistej dziecka.

Gliatilin dla dzieci: dawkowanie

Jeśli neurolog przepisał kurs tego leku, rodzice zostaną zapytani o to, jak podawać gliatylinę dzieciom, jeśli są one dostępne w kapsułkach. Kapsułki Gliatilin dla małych dzieci (do dwóch lat) nie są przepisywane, ponieważ muszą zostać całkowicie połknięte, co jest trudne w tak młodym wieku.

Dzieci starsze niż 2 lata otrzymują następującą dawkę: 1 kapsułka dwa razy dziennie przez co najmniej 2 miesiące.

Najczęściej lekarz przepisuje gliatylinę dzieciom w postaci zastrzyków. Niezbędną ilość i objętość zastrzyków przepisuje neurolog w każdym indywidualnym przypadku osobno.

Jeśli dziecko znajduje się w stanie śpiączki, zastrzyk jest początkowo stosowany do wstrzyknięcia domięśniowego, a po odzyskaniu przytomności przez dziecko przepisywany jest mu cykl gliatyliny w postaci kapsułek. W okresie rehabilitacji po uszkodzeniu mózgu gliatylina umożliwia przywrócenie głównych funkcji mózgu (myślenie, pamięć, wyobraźnia).

Gliatilin: przeciwwskazania

gliatilin dla dzieci 2

Nie zaleca się podawania gliatyliny dzieciom w wieku poniżej dwóch lat, ponieważ nie przeprowadzono badań klinicznych tej grupy wiekowej. Dzieci starsze niż dwa lata przepisały lek pod ścisłym nadzorem neurologa.

W przypadku przedawkowania możliwe są reakcje alergiczne i nudności. Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy zmniejszyć dawkę lub całkowicie zaprzestać stosowania gliatyliny.

Należy pamiętać, że gliatylina jest silnym lekiem, dlatego nie zaleca się samodzielnego podawania i dawania dziecku niezależnie bez konsultacji z neurologiem.