Często młode matki napotykają problem zaparcia u noworodków i niemowląt. Szczególnie często dzieci karmione sztucznie cierpią na zaparcia. Ale takie problemy występują również u niemowląt karmionych mlekiem matki ze względu na zmiany w diecie matki.

Bardzo popularny środek na zwalczanie zaparć u niemowląt i noworodków - świece z gliceryną. W przypadku zaparć, matka zostanie powiadomiona przez twoją matkę z doświadczeniem i wieloma pediatrów. Ale jeśli zamierzasz używać świec glicerynowych, aby wyeliminować problemy z krzesłem u noworodka, najpierw musisz dowiedzieć się wszystkiego o tym środku.

Czy świece glicerynowe można podawać nowo narodzonym dzieciom?

Specjalne świece glicerynowe dla noworodków nie istnieją. Najprawdopodobniej kupujesz w aptece zwykłe świece z gliceryną lub świece dla dzieci (na przykład glikelaksa). W adnotacji do tych i innych można przeczytać, że są one używane u dzieci, począwszy od 3 miesiąca życia (a noworodek jest uważany za dziecko, które nie osiągnęło 1 miesiąca).

Ale w niektórych przypadkach, jeśli jest to naprawdę konieczne, pediatrzy nadal przepisują świece glicerynowe, nie tylko dla niemowląt, ale także dla noworodków. Uważa się, że nie jest to niebezpieczne, ponieważ zawarta w nich substancja czynna - glicerol - nie jest wchłaniana przez jelita, ale tylko drażni odbytnicę. W związku z tym świece glicerynowe nie są uzależniające i nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm dziecka jako całości.

Jednak świece glicerynowe wciąż mogą być szkodliwe dla rozwijającego się ciała: jeśli świece glicerynowe dla dzieci zostaną umieszczone w niesystematyczny i nieograniczony sposób, naturalna perystaltyka i defekacja mogą zostać trwale zaburzone. W skrajnych przypadkach możliwe są znacznie poważniejsze problemy, takie jak zapalenie jelit, biegunka leku, niedrożność jelit.

Czopki glicerynowe dla noworodków - dawkowanie

Czopki glicerynowe dla dzieci są dostępne w dawce 0,75 g, dorośli - w dawce 1,5 g. Dzieci, począwszy od 3 miesięcy, mogą wprowadzić 0,75 g (to znaczy jedną świecę dla dzieci lub pół dorosłego) w dzień nie dłuższy niż 7 dni. U noworodków dawkę tę należy przedłużyć o co najmniej 3 dni. Nie zaleca się umieszczania świec glicerynowych częściej niż raz dziennie.

Jak umieścić świece glicerynowe dla noworodków?

Przede wszystkim dokładnie umyj ręce wodą i mydłem. Za pomocą czystego, ostrego noża pociąć czopek (świecę) na 2-4 sztuki. Nasmaruj tyłek dziecka kremem lub masłem dla dzieci. Połóż dziecko na plecach, jedną ręką unieś nogi, zgnij i przyciśnij je do brzucha. Wprowadzić pocięty kawałek świecy do odbytu dziecka powoli i ostrożnie. Następnie trzymaj pośladki dziecka z zamkniętą dłonią przez 2-3 minuty (możesz wziąć dziecko w ramiona - a będziesz bardziej komfortowy i spokojniejszy). Po tym czasie lub trochę później okruchy mogą "wykonać swoją pracę". Z reguły należy odczekać nie więcej niż pół godziny. Niektóre dzieci radzą sobie z tym w pierwszych sekundach po wstrzyknięciu świecy.

czy jest możliwe świece glicerynowe dla noworodków

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest stosowanie czopków glicerynowych do zwalczania zaparć u noworodków.

Czopki glicerynowe nie są lekarstwem na leczenie zaparć, ale jedynie w celu zlikwidowania jego objawów. Aby z nich korzystać, trzeba tylko dopilnować, aby główna przyczyna problemów z krzesłem dziecka została wyjaśniona i wyeliminowana. To tutaj pediatra powinien przede wszystkim pomóc rodzicom. Często, aby znormalizować trawienie i stolec dziecka, wystarczy dostosować odżywkę matki karmiącej lub zmienić formułę. Przyczyną zaparcia może być dysbakterioza - konieczne jest dokładne badanie i leczenie. Tak więc, rodzice, bądźcie bardzo uważni na zdrowie swojego dziecka i nie dajcie się zwieść leczeniu objawowemu.