Tłuste ryby to powszechna nazwa handlowa używana w przypadku kilku gatunków ryb z 3 różnych rodzin: 2 gatunki z rodziny Stromatee, australijska seriolella z rodziny centrolofoz, escolar (szara przysmak makrela) i kilka innych gatunków z rodziny hemipiloidów. Wszystkie te gatunki ryb różnią się strukturą anatomiczną i fizjologiczną. Wszystkie te rodzaje tłustych ryb mają pewne zalety dla żywienia człowieka, można je znaleźć w sprzedaży w postaci mrożonych tusz lub filetów, a także wędzonych.

O podobieństwie gatunków

Długość ciała osobników reprezentowanych w handlu może się różnić średnio od 30 do 75 cm, waga może dochodzić do 4 kg (największa z tłustych ryb to escolar, może osiągnąć długość ciała do 2 mi waga do 45 kg).

Najczęściej w literaturze żywieniowej i kulinarnej mówimy o escolar.

Korzyści i szkodliwość tłustych ryb

Filet z tłustych ryb (dowolnego rodzaju) zawiera dużą ilość witamin z grupy B, a także A, E i D, a także różne cenne pierwiastki śladowe (związki fluoru, żelaza, sodu, potasu, wapnia, fosforu, selen magnez, mangan, chrom itp.).

Okresowe regularne włączanie tłustych ryb przygotowywanych w zdrowy sposób do diety ma ogólnie korzystny wpływ na organizm człowieka (oczywiście, nie mówimy o paleniu i smażeniu na patelni). Stosowanie tłustych ryb poprawia stan i wzrok skóry, a także układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego organizmu ludzkiego.

Zawartość kalorii w tłustych rybach wynosi średnio około 112 kcal na 100 g produktu ( kalorii wędzony jest znacznie wyższy - około 180 kcal).

Tłuste ryby są bardzo tłuste, dlatego do ich przygotowania lepiej jest wybrać te metody gotowania, w których część tłuszczu jest usuwana w procesie (na przykład, grilowanie bezgłowych tusz).

kaloria z olejem rybnym

Przerażające dla konsumentów informacje i opinie na temat strasznie nieprzyjemnych konsekwencji jedzenia tłustych ryb nie dotyczą wszystkich gatunków, ale tylko ruvets (jeden z gatunków makreli z rodziny Gempilov). Ta ryba jest bardzo oleista i zawiera dużą ilość niestrawnego wosku zwierzęcego. Nawet przy dość umiarkowanej ilości ruvette mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, a mianowicie: silne działanie przeczyszczające, czasami z przypadkami o charakterze mimowolnym.

W każdym razie, ryby oleiste powinny być spożywane w małych ilościach 2-3 sztuk, nie więcej niż 1-2 razy w tygodniu.