sutki dla noworodków Smoczek to jeden z najbardziej potrzebnych przedmiotów dla dziecka. Co do zasady, nawet przed narodzinami dziecka jego rodzice zastanawiają się, który sutek najlepiej wybrać dla noworodka, a który producent najlepiej dawać pierwszeństwo. W tym artykule postaramy się to zrozumieć.

Jak wybrać sutek dla noworodków?

Aby wybrać najlepszy smoczek dla noworodka, musisz zdecydować o kilku parametrach, a mianowicie:

 1. Formularz. Większość niedrogich sutków dla noworodków ma okrągły kształt. Z jednej strony jest to najczęściej spotykane u matek i babć, ale z drugiej strony taki sutek nie może być podawany zbyt często dziecku, aby nie wywołać nieprawidłowego ukąszenia. Aby tego uniknąć, lekarze zalecają kupowanie anatomiczne sutki, które w kształcie odpowiadają strukturze dziąseł dziecka. Równomiernie rozprowadza nacisk na całej powierzchni nieba dziecka, zapobiega połknięciu zbyt dużej ilości powietrza i pomaga uformować właściwy zgryz. Ponadto większość rodziców jest zadowolona z wyboru nowoczesnych sutków postać ortodontyczna, które są wychwytywane przez dziecko w dokładnie taki sam sposób jak sutek matki.
 2. Rozmiar. Zazwyczaj sutki dzielą się na 4 duże grupy: dla wcześniaków, dla okruchów od 0 do 3 miesięcy, dla dzieci od 3 do 6 miesięcy, dla dzieci powyżej 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że wybierając sutek, należy preferować ten, który ściśle odpowiada tej gradacji. Wręcz przeciwnie, należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy dziecka i zmienić sutek w miarę jego wzrostu.
 3. Materiał produkcji. Gumowe manekiny są najbardziej krótkotrwałe, więc coraz więcej rodziców nie chce ich używać. Lateksowe niple wykonane z naturalnej gumy są zalecane do stosowania u wcześniaków i niemowląt w pierwszych dniach życia. Tymczasem mają one znaczącą wadę - takie smoczki są wyjątkowo niestabilne do wrzenia. Dlatego dzisiaj coraz więcej młodych rodziców preferuje silikonowe smoczki, które są dużo bardziej sztywne i wytrzymałe niż lateksowe.
sutki dla noworodków1sutki dla noworodków2sutki dla noworodków3
sutki dla noworodków4sutki dla noworodków5sutki dla noworodków6
sutki dla noworodków7sutki dla noworodków8sutki dla noworodków9

Które sutki są najlepsze dla noworodków?

Według większości młodych matek i nowoczesnych pediatrów najlepsze są smoczkowe manekiny takich producentów jak:

 1. Philips Avent, Wielka Brytania.
 2. Canpol Babies, Polska.
 3. Chicco, Włochy.
 4. Nuby, Stany Zjednoczone.
 5. NUK, Niemcy.
 6. TIGEX, Francja.
 7. Gołąb, Japonia.
 8. Hevea, Malezja.
 9. Bibi, Szwajcaria.