Zaburzenie nerwicowe lub tak zwana nerwica to zbiorowa nazwa grupy odwracalnych zaburzeń psychicznych, które są podatne na długotrwały przebieg.

Neurotyczne zaburzenia osobowości nie naruszają ogólnie mechanizmów aktywności umysłowej, ale tylko niektóre z ich sfer. Nie prowadzą do znaczących naruszeń zachowań, ale mają znaczący wpływ na jakość życia.

Grupa neurotyczna nie uwzględnia objawów neurotycznych towarzyszących innym chorobom psychicznym i neurologicznym. Ostatnio możemy mówić o wielokrotnym wzroście liczby osób cierpiących na te zaburzenia. Według najnowszych danych częstość występowania neurozy wynosi od 2 do 76 na 1000 populacji wśród mężczyzn i od 4 do 167 na 1000 kobiet.

Rodzaje zaburzeń nerwicowych

  1. Niepokojące zaburzenie nerwicowe. Jedna z najczęstszych form tej patologii. Psychologiczne przejawy lęku - zaburzenia fobii obejmują przede wszystkim ataki paniki .
  2. Histeryczne zaburzenia. Osobowości z gatunku niemowlęcia z reguły mają tendencję do histerycznych reakcji, mają: brak osądu, wysoki poziom sugestywności, niedojrzałość emocjonalną, łagodną pobudliwość i wrażliwość. Warto również zauważyć, że tę formę patologii obserwuje się u kobiet 2 razy częściej niż u mężczyzn.
  3. Neurasthenia Przy takim zaburzeniu przeważają skargi na "niedopuszczalne zmęczenie", zmniejszenie witalności, zmęczenie, osłabienie, nietolerancję wcześniejszych obrażeń. Każde działanie wymaga ogromnego wysiłku woli. Pacjenci tacy są bardzo wrażliwi na bodźce zewnętrzne, głośne dźwięki i doznania fizjologiczne.
  4. Neurotyczne zaburzenia snu. W różnych postaciach zaburzeń, proces snu również cierpi. Najczęściej dochodzi do naruszenia snu, co często powoduje nasilenie nerwicy. Są też zaburzenia przebudzenia ze snu, charakteryzują się tym, że osoba już przebudzona przez chwilę nie może odróżnić snu od rzeczywistości.

Zaburzenia neurotyczne - objawy

Wśród najbardziej wyraźnych objawów można zidentyfikować takie jak:

  • ataki paniki;
  • agorafobia (strach przed otwartą przestrzenią i wieloma innymi podobnymi fobiami);
  • fobie hipochondryczne (obsesyjny strach przed poważną chorobą);
  • obsesyjne myśli (nieustanne powtarzanie niepożądanych, uciążliwych myśli);
  • reakcje histeryczne.

Zaburzenia neurotyczne - przyczyny

Przyczyny nerwic są bardzo rzadko nagłymi zdarzeniami traumatycznymi, takimi jak: śmierć bliskich lub wypadek. Najczęściej są one powodowane przez nieistotne, ale raczej długo działające bodźce na osobę, prowadzące do stałego napięcia nerwowego. Do chwili obecnej najbardziej prawdopodobnymi przyczynami neurozy mogą być zdarzenia zagrażające przyszłości, prowokujące niepewność sytuacji lub wymagające alternatywnych rozwiązań.

Leczenie zaburzeń nerwicowych

Pomoc dla pacjentów tego typu zapewnia całość rodzaje zaburzeń kompleks środków medycznych. Oprócz efektów psychoterapeutycznych stosowane są również zabiegi farmakologiczne i wzmacniające ogólne. Również procedury fizjoterapii mają dobry wpływ na regenerację. Traktowanie takich osób najlepiej jest przeprowadzać w wyspecjalizowanych instytucjach, często nazywane są instytucjami typu sanatoryjnego.

Zapobieganie zaburzeniom nerwicowym powinno składać się z szeregu działań społecznych mających na celu stworzenie sprzyjających warunków rodzinnych, pracy, wychowawczych, neutralizujących stres emocjonalny i zwalczających czynniki stresowe.