Podobnie jak wiele lat temu, dziś naturalne materiały pozostają priorytetowe. I nie chodzi tu o modę i osobiste ambicje, ale o dbanie o własne zdrowie i komfort.

Jakie rodzaje naturalnych tkanin są używane do krawiectwa i jakie są ich zalety, spróbujmy to rozgryźć.

Nazwy naturalnych tkanin

Do chwili obecnej żaden materiał syntetyczny nie może być porównywany pod względem jakości i wyglądu z naturalnym. Po pierwsze, są hipoalergiczne, przyjemne w dotyku, mają właściwości przeciwgrzybicze, antyseptyczne i termostatyczne.

W zależności od pochodzenia naturalne tkaniny dzieli się na:

 • warzywa (materiały na bazie bawełny i lnu);
 • zwierzęta (jedwab i wełna);
 • minerał (awn, azbest).
tkaniny naturalne2

Zwracamy uwagę na krótką listę najpopularniejszych naturalnych tkanin i ich cech:

 1. Baptysta - spuścizna pewnego pana Batisty z Cambrai. Baptiste jest lekkie i miękkie, wykonane jest z bawełny plecionej i służy do szycia bielizny, chusteczek do nosa. Ponadto lekkie, latające letnie sukienki damskie szyte są z tej naturalnej tkaniny.
 2. Gruba perkal - bawełniana, trwała i gęsta, matowa tkanina, która służy do szycia pastelowych lnu.
 3. Denim to jedna z najbardziej poszukiwanych tkanin na liście tkanin naturalnych, wytwarzanych metodą skręcania diagonalnego. Wcześniej tylko odzież robocza była szyta z dżinsu, obecnie rzeczy z dżinsu (kurtki, spodnie, kombinezony, szorty, koszule) są integralną częścią garderoby każdej kobiety.
 4. Silk . W szczególnym odniesieniu ta kwestia jest dla projektantów i kobiet mody. Z niego powstają najróżniejsze ubrania. Taka popularność wynika z wyjątkowych właściwości materiału: wylewa się wszystkie kolory tęczy, ma wysoką wytrzymałość, nie rozciąga się i nie kurczy, a jednocześnie dobrze wysycha.
 5. Szyfon Lekka, przepływająca naturalna tkanina, zwana szyfonem, stała się jednym z podstawowych materiałów używanych przez renomowanych projektantów mody do tworzenia letnich kolekcji odzieży. Bluzki, sukienki, szale, spódnice - wyglądają wspaniale, a jednocześnie charakteryzują się doskonałą jakością i trwałością.
 6. Velvet . Szlachetna materia, która kiedyś była używana do krawieckich strojów królewskich. Velvet jest bardzo ceniony na dzień dzisiejszy, tylko zakres jego zastosowania znacznie się rozszerzył. Prezentowalny suknie wieczorowe dla prawdziwych dam, spódnic, żakietów - w takich ubraniach po prostu nie można pozostać niezauważonym. Warto jednak zauważyć, że aksamit jest bardzo kapryśny - nie będzie tolerował prania, wirowania i normalnego suszenia.
 7. Atlas . Kolejna nie mniej atrakcyjna naturalna tkanina - satyna, również wykonana na bazie jedwabiu. Charakterystyczny blask urzeka swoim pięknem i inspiruje projektantów do tworzenia bardzo pięknych ubrań i tekstyliów domowych.
 8. Crepe de chine Prawdziwi koneserzy wysokiej jakości i pięknych ubrań często preferują rzeczy wykonane specjalnie z tego materiału. Jest przyjemny dla ciała, nie waha się, jest dobrze oddychający. Sukienki, bluzki, spódnice krepdeszynowe wyglądają kobieco i romantycznie, ale wymagają starannej pielęgnacji.
 9. Len . Naturalna tkanina pochodzenia roślinnego. W zależności od rodzaju tkania, tkaniny lniane są gęste i cienkie, stąd szeroki zakres zastosowań. Lniane kurtki, spódnice, spodnie, sukienki, koszule i bluzki są na specjalne życzenie. Podczas mycia w gorącej wodzie tkanina kurczy się, a rzeczy z niej szybko się gniotą, ale właśnie tam kończą się wady tej naturalnej materii.
 10. Angora Miękka, ciepła i przyjemna w dotyku, naturalna tkanina, oryginalnie wykonana z wełny koziej Angora tkaniny naturalne1 lub królika. W produkcji odzieży angora jest rzadko używana w czystej postaci, ponieważ szybko się odkleja. Zwykle do produkcji tkanin dodaje się wełnę akrylową lub merynosową, co znacznie przedłuża żywotność sukien, swetrów i płaszczy z nich uszytych.
 11. Cashmere . Ten lekki i ciepły, odporny na zużycie i hipoalergiczny materiał jest wytwarzany od kozła górskiego, który jest zrywany ręcznie. Kaszmirowy płaszcz to prawdziwa ozdoba dla każdej kobiety, ale oprócz odzieży wierzchniej z kaszmiru, szyte są swetry, sukienki i kurtki.
 12. Tweed Naturalna tkanina pochodzenia zwierzęcego, zwana tweedem, jest szeroko stosowana do szycia codziennej ciepłej odzieży. Ta sprawa ma doskonałą jakość, ale jest bardzo kapryśna w pielęgnacji.