Wszyscy znają słowa z dziecięcego poematu Chukovsky'ego: " Nagle, znikąd, mały komar! "Tylko w prawdziwym życiu, komary często działają nie jako nieustraszeni obrońcy, ale jako" oprawcy "małych okruchów. Coraz więcej rodziców skarży się, że ukąszenia komara u dziecka nie ustępują same w drugim lub trzecim dniu, ale pociągają za sobą różne nieprzyjemne reakcje.

Jak ma miejsce ukąszenie komara?

Wszyscy wiedzą, że tylko samice komarów mogą gryźć, a ich żądło jest w specjalnej ochronnej skrzynce, która jest usuwana podczas gryzienia. Przebijając skórę, komar wchodzi do antykoagulantu, który nie pozwala na zwijanie się krwi podczas "jedzenia". Substancja ta powoduje reakcję alergiczną organizmu. Zgryz komara pozostaje na skórze od 3-4 godzin do kilku dni.

Reakcja na ugryzienie komara u dziecka

Zwykle ukąszenie komara na ciele wydaje się czerwoną lub bladą różową guzką lub blistrem. Obrzęk od ugryzienia przez komara może być dość duży, ale nie bój się, jeśli nie ma związanych z nim objawów. Oprócz tego w medycynie występuje taki termin - alergia na owady, która przejawia się jako reakcja na substancje aktywne biologicznie w ślinie komara. Alergie mogą pojawić się w pierwszych minutach po ukąszeniu lub po upływie jednego lub dwóch dni.

Objawy reakcji alergicznej na ukąszenia komarów u dzieci to:

  • obrzęk i zaczerwienienie obszaru wokół zgryzu o średnicy 5-10 cm;
  • pokrzywka i nie do pokonania świąd w miejscu ukąszenia;
  • gorączka i dreszcze;
  • nudności i wymioty, w połączeniu z bólem głowy;
  • rozstrój żołądka i inne oznaki zatrucia;
  • wstrząs anafilaktyczny , która występuje bardzo rzadko, ale może zagrażać życiu pacjenta.

Co robić, gdy ugryzienie komara?

Ukąszenia wszelkich owadów u dzieci muszą być dokładnie kontrolowane. Jeśli dziecko zostało ugryzione przez komara, musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby dziecko nie dotknęło tego obszaru. Pogryzienie komara może być niebezpieczne, ponieważ infekcja dostaje się do rany.

Pierwsza pomoc w ugryzieniu komara obejmuje stosowanie leków i stosowanie leków łagodzących obrzęki. Ukąszenie komara można rozmazać roztworem sody (1 łyżeczka do 1/2 szklanki wody), co zmniejszy swędzenie i zmniejszy obrzęk. Dobrze jest zastosować zimny kompres do dotkniętego obszaru, jeśli nie ma takiej możliwości, zrobi to moneta, kawałek lodu.

Jeśli objawy utrzymują się, można na przykład stosować leki przeciwhistaminowe, które skutecznie łagodzą swędzenie i zmniejszają obrzęk żel fenistil lub psilo-balsam. Jeśli komar źle czuje swędzenie, możesz również użyć klasycznego kremu Asterisk lub Lifeguard.

Wśród leków homeopatycznych Ledum i Apis są używane do ukąszeń komarów. Jeśli wiesz, że twoje dziecko ma tendencję do reakcji alergicznych, lepiej zaopatrzyć się w leki przeciwhistaminowe w pigułki i krople (suprastin, phenicyle) z wyprzedzeniem, aby po ukąszeniu przez komara należy natychmiast chronić dziecko.

Jeśli nie można wyleczyć gryza lekiem, można skorzystać z narzędzi tradycyjnej medycyny. Weź płatek bananowy, krwawnik pospolity lub tymianek, wbij w rękę i przytwierdź powstałą kleik do ukąszenia. Możesz również użyć soku mniszka lekarskiego. W domu, oprócz sody, można używać liści aloesu lub kleiku z cebuli.

komary gryzą swędzenie

Zapobieganie ukąszeniom komarów

Jak wiadomo, profilaktyka jest bardziej skuteczna niż jakiekolwiek leczenie, dlatego konieczne jest zapewnienie dziecku przestrzeni życiowej wolnej od komarów, stosowanie fumigatorów w domu i dokładne zbadanie miejsca, w którym dziecko bawi się na ulicy. Jednocześnie pediatrzy zdecydowanie nie zalecają stosowania kremów "przeciw komarom" i rozpylanych aerozoli.

Szczególne niebezpieczeństwo stanowią komary malarii, które są nosicielami niebezpiecznych chorób. Zachowaj ostrożność, jeśli ślad ukąszenia komara nie jest podobny do poprzednich, a stan dziecka szybko się pogarsza, wtedy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.