jak nauczyć dziecko mycia zębów Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla dzieci w każdym wieku. Od najmłodszych lat należy nauczyć się zasad czyszczenia zębów, aby w przyszłości występowały w nich choroby jamy ustnej tak rzadko, jak to możliwe.

Z reguły pierwszy ząb w ustach dziecka pojawia się w wieku od 4 do 8 miesięcy. Mimo to nie zapominajcie, że wszystkie dzieci są indywidualne i to jest wasz syn lub córka, że ​​to radosne wydarzenie może nastąpić znacznie później.

Wraz z pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego matki i ojcowie podnoszą kwestię potrzeby czyszczenia. Oczywiście, tak malutkie dziecko nie może jeszcze nauczyć się, jak to zrobić na własną rękę, ale bardzo ważne jest, aby rozpocząć higienę jamy ustnej w tym wieku. Uzyskuj specjalne serwetki lub szczotki silikonowe - opuszki palców i codziennie, rano i wieczorem, traktuj je jednym ząbkiem dziecka.

Nieco później, około roku, należy kupić pierwszą szczoteczkę do zębów dla swojego syna lub córki i powoli zacząć wyjaśniać mu, jak z niej korzystać. W tym artykule dowiesz się, jak nauczyć dziecko, jak to zrobić 11 miesięcy lub starsze prawidłowo myją zęby samodzielnie, bez uciekania się do pomocy rodziców.

Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

Aby nauczyć jednoroczne dziecko szczotkowania zębów, skorzystaj z porad takich jak:

  1. Kup jasne i zabawne szczotka dla dzieci odpowiedni wiek, który może zainteresować okruszki. Osobno można kupić specjalny uchwyt w postaci oryginalnej zabawki. Niektóre dzieci lubią używać tych samych palców. Nie przeszkadzaj, szczotkowanie zębów tym urządzeniem może potrwać do 6 lat.
  2. Idź do łazienki z dzieckiem codziennie, o tej samej porze, rano i wieczorem. Tak więc, o określonej godzinie miękisz będzie już wiedział, czego dokładnie od niego wymaga.
  3. Spraw, aby ta obowiązkowa procedura higieniczna była przyjemna i ekscytująca. Powiedz dziecku bajkę, której główną bohaterką jest wróżka. Ponadto, aby nauczyć dzieci mycia zębów, możesz pokazać im kreskówkę, na przykład "Dobry lekarz dentysta".
  4. Naucz swoje dziecko przez przykład. Małe dzieci w wieku około 1 roku lubią naśladować swoich rodziców we wszystkim, jak nauczyć dziecko mycia zębów jak również starszych braci i sióstr.
  5. Zachęcaj i chwal swoje dziecko za każdym razem, gdy myje zęby.
  6. Właściwe ruchy szczotkowania i codzienna higiena jamy ustnej nie są jedyną rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby uczyć swoje dziecko. Powinieneś również wyjaśnić miękiszu, że za każdym razem zajmuje to co najmniej 2 minuty. Aby to zrobić, możesz kupić specjalną klepsydrę w postaci rakiety, smoka lub ulubionej postaci, aby dziecko wiedziało, że należy oczyścić zęby, dopóki nie wyleje się cały piasek.