Wraz z rozwojem dzieci starają się robić wiele rzeczy bez udziału dorosłych. Jedną z pierwszych umiejętności samoobsługi i jednocześnie ważnym etapem rozwoju jest możliwość samodzielnego jedzenia łyżką. Jest nie mniej odpowiedzialny za rodziców, którzy powinni myśleć o tym, jak nauczyć dziecko jeść tylko łyżką.

W jakim wieku możesz dać dziecku łyżkę?

Najpierw zrozumiemy, kiedy dać dziecku łyżkę w dłoniach. Zanim dziecko nauczy się umiejętności samodzielnego używania łyżki, powinien zapoznać się z tym narzędziem i przestudiować je. Po raz pierwszy pozwól mi to zatrzymać sztućce jest to możliwe już w wieku sześciu miesięcy, kiedy miękisz już dobrze siedzi ze wsparciem, a zwłaszcza, gdy istnieje potrzeba wprowadzenia pierwsze jedzenie .

Ważne jest, aby powiedzieć dziecku, że łyżeczka jest potrzebna do jedzenia, aby dać mu jasne pojęcie, że nie jest to przedmiot do gry. Na początku, podczas karmienia, można użyć dwóch łyżek - jednej do karmienia, a drugiej, aby dziecko mogło pracować tak, jak chce. W takim przypadku należy przestrzegać zasady używania łyżki tylko podczas posiłków i nie podawać jej dziecku w innym czasie.

Kiedy nauczyć dziecko jeść samodzielnie łyżeczką?

Autonomia w procesie jedzenia pojawia się u dziecka, gdy zaczyna jeść ciastka, krakersy. Następnie podążaj za próbami zabrania jedzenia z talerza rękami, za które w żadnym wypadku nie można go zbesztać. Kiedy dziecko jest już w stanie pewnie wziąć i przytrzymać przedmioty między dwoma palcami, można zacząć uczyć go, jak prawidłowo używać łyżki. Dzieje się to za około 7-8 miesięcy.

когда ребенок сам ест ложкой

Jednym z głównych znaków, że pancerz jest gotowy do użycia łyżki, jest chęć zabrania jej od osoby dorosłej. Następnie musisz podać dziecku łyżeczkę z jedzeniem i pomóc mu skierować ją do jamy ustnej. Początkowo, gdy dziecko samo je łyżką, dodaje się dodatkowe wysiłki w celu oczyszczenia w kuchni, mycia, za pomocą którego trzeba pogodzić się z tym krokiem i zdobyć cierpliwość. Szybkość opanowywania umiejętności spożywania posiłków z łyżki jest inna dla wszystkich dzieci, ale w większości przypadków już w wieku 1-1,5 lat umiejętnie posługują się pierwszymi sztućcami.

Łyżki do karmienia dzieci

Nieważne, jak nauczyć dziecko jeść samą łyżeczką, jakie jest urządzenie do okruchów. Pierwsza łyżka dla dziecka powinna być bezpieczna, lekka, pojemna i łatwo uchwytna. Trzeba wiedzieć, że łyżki z długimi cienkimi rączkami nie nadają się do użytku przez dziecko, ale są przeznaczone wyłącznie do karmienia przez rodziców.

Łyżeczki dla dzieci prezentowane są w szerokim asortymencie, wykonane z różnych materiałów, mają różne kolory i mogą być ozdobione kolorowymi rysunkami, które przyciągają uwagę i sprawiają, że posiłek jest bardziej interesujący. Zastanów się, jakie główne rodzaje łyżek mogą być używane przez dzieci:

  • plastik - często ma specjalny zakrzywiony kształt anatomiczny, dzięki czemu wygodniej jest go trzymać i zbierać pożywienie, a także gumowany antypoślizgowy uchwyt;
  • łyżki dla dzieci
  • plastik z silikonową końcówką - całkowicie wyklucza uraz dziąseł dziecka, ale słabo zbiera jedzenie;
  • łyżki do karmienia dzieci
  • herbata metaliczna (w tym srebrna) - klasyczna opcja, ale nieco niebezpieczna w niepewnej dłoni okruchów.
  • pierwsza łyżka dla dziecka

Jak nauczyć dziecko, aby właściwie trzymał łyżkę?

Trudności dla wielu pojawiają się w pytaniu, jak nauczyć dziecko, jak prawidłowo trzymać łyżeczkę. Warto zrozumieć, że w tym wieku miękisz wciąż nie może trzymać łyżki palcami, więc bierze ją w pięść. W tym nie ma się czym martwić, iw końcu nauczy się wszystkiego. Dlatego na początku trzeba tylko pomóc dziecku łyżeczką, kierując jego rączkę do talerza i do ust.

Aby dziecko mogło rozwijać szybszą koordynację ruchów, ważne jest poświęcenie więcej czasu na gry dla rozwoju umiejętności motorycznych. Na przykład doskonałym treningiem na sukces w kuchni może być gra, w której piaskownica z łopatą. Poproś dziecko, aby "nakarmiło" ulubionymi zabawkami łyżeczką (lub łopatką). Przydaje się rysowanie kredkami lub ołówkami, grając z klaskami.

Jak nauczyć dziecko spożywania jedzenia z łyżki?

Jeśli zwyczajowo przyjmuje się wspólne posiłki w rodzinie, to zasadniczo nie ma problemów z tym, jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką. Karabiny lubią kopiować zachowania dorosłych, dlatego patrząc na swoich rodziców, będą próbowali używać sztućców do ich zamierzonego celu. Podczas posiłku nie jest konieczne odwracanie uwagi dziecka od czegoś innego (kreskówek, zabawek itp.). Ważne jest, aby przyzwyczaić go do używania łyżki, gdy naprawdę doświadcza głodu, co będzie dobrą zachętą.

Jak nauczyć dziecko jeść tylko łyżką?

Warunkiem sukcesu w decydowaniu o tym, jak uczyć dziecko, jest sama łyżka - wspólne działanie wszystkich członków rodziny. Na przykład niedopuszczalne jest, gdy matka próbuje zaszczepić w miękiszu umiejętność samoobsługi, a babka karmi ją łyżką. Im dłużej dziecko jest chronione przed próbą i błędem, tym później zyska niezależność, a nie tylko spożycie żywności. Dlatego warto wcześniej omówić z członkami gospodarstwa domowego kwestię, jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką.

как научить ребенка есть ложкой

Dziecko wie, jak jeść łyżką, ale nie chce

W kwestii tego, jak nauczyć małe dziecko jeść samą łyżeczką, może pojawić się inna trudność - dziecko odmawia użycia łyżki i je rękami lub wymaga, aby dorośli go karmili. Jednocześnie należy uświadomić sobie, że nie można naciskać na dziecko i go zmusić, osiągnięcie tego można osiągnąć tylko dzięki cierpliwości i życzliwości. Jeśli dziecko nie chce jeść z łyżki, możesz spróbować zastosować takie techniki:

  1. Poproś dziecko, aby wybrało dla siebie piękną łyżkę w sklepie.
  2. Uczęszczaj do grup dzieci, w których dzieci jedzą własne łyżki.
  3. Zamiast łyżki podać kolejne urządzenie - specjalny widelec dziecięcy.