Bez względu na to, jak czysto i schludnie jest gospodyni, jest mało prawdopodobne, aby mogła na zawsze zachować nieskazitelną czystość sofy. Uczta z przyjaciółmi, sierścią, dziećmi i wszechobecnym kurzem nieuchronnie pozostawi ślad na tapicerce. Dlatego warto wiedzieć z wyprzedzeniem, co oznacza, że ​​czyszczenie sofy pomoże w tej czy innej sytuacji.

Mleczko do tapicerowania sof

Obecnie istnieją dwa sposoby czyszczenia dywanów i mebli tapicerowanych:

 • suchy (proszek);
 • spieniony.

Wybór, który oznacza czyszczenie sofy w domu, zależy bezpośrednio od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia. Metoda sucha lub sproszkowana nadaje się tylko do najświeższych miejsc - proszek jest równomiernie rozprowadzany po powierzchni mebli, pozostawia do zmiany koloru, a następnie delikatnie odkurza. Pianka czyszcząca pomaga nawet przy starych zabrudzeniach. Środek do czyszczenia sofy pianką może mieć postać puszki lub roztworu detergentu.

Środki do czyszczenia sofy z tkaniny

Środki do czyszczenia sof z tkaniny należy dobierać z uwzględnieniem rodzaju tapicerki:

 1. Stado będzie bezpiecznie wytrzymywało szczotkowanie za pomocą detergentów.
 2. Mikrofibra można czyścić za pomocą neutralnych detergentów, delikatnie nakładając je miękką gąbką.
 3. Tapicerka pluszowa i aksamitna wymaga bardzo delikatnej obsługi - do czyszczenia można używać tylko miękkich szczotek, owiniętych wilgotną szmatką.
 4. Welon jest czyszczony w dwóch etapach, najpierw przechodzi przez suchą twardą szczotkę, a następnie zwilża się w roztworze octowym (na litr wody 1 łyżeczkę) z myjką.
средство для очистки диванов из ткани

Co oznacza czyszczenie gobelinowej tapicerki sofy?

Wybierając środki do czyszczenia sofy, tapicerowane tapicerowanie nie jest konieczne "do wynalezienia nowego koła" - najlepiej zrobić to z dobrze zbitą pianką mydlaną. Może to być specjalny produkt meblowy lub szampon do włosów o neutralnym pH. Piankę należy nałożyć na brudne miejsca za pomocą pędzla lub gąbki, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zeskrobać pozostałości za pomocą tego samego pędzla lub odkurzacza. Zabieg ten pomoże uporać się z drobnymi zabrudzeniami i odświeżyć tapicerkę.

Środki do pielęgnacji skóry na sofie

Skórzane meble nie tylko oznaką dobrego samopoczucia, ale także osobliwej twarzy gospodyni. Higroskopijny i oddychający materiał, skóra łatwo absorbuje wszystkie zapachy, kurz i pada ofiarą zmian temperatury. Kupując skórzaną tapicerowaną sofę, musisz być przygotowana na regularne kupowanie i używanie specjalnych i nie tanich produktów do czyszczenia sof ze skóry: Skóra Cleaner do usuwania plam i mydła siodłowego w celu odtworzenia warstwy tłuszczu.

Do mycia skórzanej sofy jest możliwe i zwykłe mydło, ale często do uciekania się do tego środka nie polecam, ponieważ skóra z niego wysycha i pęka. Szeroka gama domowych środków czyszczących do czyszczenia sof może pomóc w uzyskaniu błyszczącego wyglądu takich mebli: gliceryna, olej roślinny, mleko, ubite białka i skórki cytrusów przywrócą blask skóry, a benzyna pomoże pozbyć się tłustych plam.

Środki do renowacji sofy ze sztucznej skóry

Niezależnie od rodzaju skóry sofa - naturalna lub syntetyczna, z czasem na powierzchni pojawiają się zadrapania, mikropęknięcia i tłuste plamy. Pozbycie się ich i przywrócenie oryginalnego wyglądu mebli pomoże w pielęgnacji produktów eko-skóra sofa, zwana płynną skórą. Są to wypełnienia polimerowe, które po utwardzeniu tworzą folię z tworzywa sztucznego, która nie odróżnia jej zewnętrznie od głównego materiału tapicerskiego.

средства по уходу за экокожей дивана

Jaki jest najlepszy sposób czyszczenia sofy?

Jeśli przy niewielkiej ilości brudu możliwe jest poradzenie sobie z pieniącym się roztworem mydła, wówczas przy poważniejszych problemach należy zastosować ciężką artylerię. Na przykład użyj "Vanish" - syntetycznego detergentu do mycia sofy w domu. Nakrywka tego produktu, rozpuszczona w litrze wody i ubita w gęstą piankę, jest w stanie odświeżyć tapicerkę tkaninową i zmyć z niej stare plamy. Dla ułatwienia aplikacji można wlać roztwór do pistoletu natryskowego.

Środek do usuwania zapachu moczu z kanapy

Jeśli dom ma małe dzieci i / lub zwierzęta domowe, istnieje duże ryzyko plam na tapicerowanych plamach mebli z ich mocz . Oprócz brzydkich rozwodów na tapicerce, sofa z "nadszarpniętą reputacją" stanie się nieuchronnie źródłem wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu. Aby poradzić sobie z konsekwencjami upadku na meble dziecięcego moczu, pomoże następujący algorytm działania:

 1. Suszenie. Działamy tak szybko, jak to możliwe - im głębiej wniknie mocz do wnętrza sofy, tym trudniej będzie pozbyć się zapachu. Dlatego, po wykryciu wycieku, zaczynamy suszyć sofę zaimprowizowanymi środkami: serwetkami, papierem toaletowym, ręcznikami papierowymi lub suszarką do włosów.
 2. Mycie. Po wyschnięciu próbujemy wypłukać resztki moczu, używając do tego roztworu mydła do prania. Ubieramy mydło w pianę i zostawiamy na pół godziny, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.
 3. Dezynfekcja. W tym celu na ciemnej tapicerce można zastosować słaby roztwór nadmanganianu potasu. Tapicerkę jasnych kolorów można odkażać wódką, amoniakiem lub alkoholem. Wybrany produkt nakładamy na plamę przez pół godziny, po przetarciu wilgotną ściereczką i wysuszeniu suszarką do włosów.

Sprawdzony środek na mocz kota na kanapie można znaleźć w szafie każdej gospodyni. Poradzenie sobie z cuchnącymi plamami i odzwyczajeniem zwierzęcia, aby umieścić na nim etykiety, pomoże octu, sody oczyszczonej, nadtlenku wodoru i detergentu. Usuń plamę z moczu za pomocą octu, osusz ją, a następnie zasypiaj z wodą sodową. Na wierzchu sody nawilż rozcieńczony w wodzie (1: 1) nadtlenek odrobiną dodatku detergentu. Po pół godzinie usuwamy resztki sody za pomocą pędzla.

Środek zaradczy na plamy na kanapie

Główne pytanie, kiedy na kanapie leżały tłuste plamy - które należy wybrać, aby zrobić tapicerkę, nie straciły blasku kolorów. Poradzić sobie ze świeżym tłuszczem pomoże:

 1. Adsorbenty (talk, soda, sól, skrobia), które absorbują nadwyżki.
 2. Syntetyczne detergenty ("Wróżka", "Zniknij").
 3. Odplamiacz ("Dr. Beckmann", "Antipyatin").
средство от пятен на диване

W domu wyczyść sofę przy pomocy środków ludowych

Decydując się na czyszczenie sofy domowymi środkami zaradczymi, należy pamiętać, że dbałość o meble tapicerowane ma swoją specyfikę:

 1. Zasada numer 1 - meble tapicerowane wymagają regularnego czyszczenia z kurzu. Niezależnie od tego, który materiał działa jako tapicerka, kurz wewnątrz nieuchronnie się gromadzi. Jeśli nie będzie regularnie usuwany, z biegiem czasu, w wyniku interakcji z wilgocią na powierzchni poduszek sofy, pojawią się brzydkie plamy. I nawet ci, którzy są pozbawieni złego nawyku, aby zjeść przekąskę na kanapie, nie są odporni na swój wygląd - trzeba tylko trochę się pocić, aby reakcja zaczęła się. Dlatego przed czyszczeniem sofy z plam należy ją usunąć z kurzu. Pomoże w tym odkurzaczu lub konwencjonalnym nokaut. Że wytłoczony pył nie rozprasza się wokół domu, warto przykryć meble mokrym (ale nie mokrym) prześcieradłem.
 2. Zasada nr 2 - przestrzegamy środków ostrożności. Przed użyciem wybrany środek czyszczący (bez względu na to, czy jest kupiony, czy popularny) najlepiej przetestować na małej powierzchni tapicerki w niepozornym miejscu.
 3. Zasada numer 3 - wilgoć jest najgorszym wrogiem mebli tapicerowanych. Dlatego konieczne jest bardzo szybkie czyszczenie kanapy, starając się nie penetrować roztworu głębiej niż warstwa powierzchniowa. Po przetworzeniu sofę należy starannie wysuszyć, jeśli to konieczne, nawet za pomocą suszarki do włosów.