Tradycja świętowania majowych świąt jest już mocno ugruntowana w kulturze naszego ludu. Te dni we wszystkich miastach są wydarzeniami świątecznymi, festiwalami ludowymi, jarmarkami, a ogromna liczba ludzi wyjeżdża z miasta, aby odpocząć w przyrodzie lub pracować na ich podwórkach.

Jakie są dni majowe?

Oficjalne święta w maju, które są również dni wolne, stały się dwoma dniami - 1 maja i 9 maja .

1 maja teraz ma nazwę Dzień Wiosny i Pracy . To święto ma ponad 100-letnią historię. Właśnie w tym dniu w 1886 r. Robotnicy w mieście Chicago przeprowadzili demonstrację, podczas której domagali się ustanowienia jednego standardu czasu pracy. Powinno to być 8 godzin. Tak więc ten dzień po raz pierwszy przeszedł do historii jako Dzień Walki o 8-godzinny dzień roboczy (to samo imię nadano mu w tym samym roku przez Pierwszy Kongres Drugiej Międzynarodówki, który odbył się w Paryżu). W wielu krajach Europy, w USA, a także w Rosji, dzień ten charakteryzowały liczne demonstracje i strajki, procesje z żądaniami poprawy warunków pracy dla pracowników.

Od 1986 roku ten dzień stał się znany jako Dzień Międzynarodowej Solidarności Robotników. Les an an an anles an anst an anst an anst anst anst 00st an anst anst an an Oprócz demonstracji w tym dniu zaczęły się liczne imprezy sportowe, a także wystawy osiągnięć nauki i technologii.

Teraz 1 maja jest dniem wiosny i pracy. Polityczny charakter tego święta zaginął i jest postrzegany jako bardziej radosna okazja do radości z odnowienia natury i odrobiny odpoczynku.

9 maja to jeden z najważniejszych dni w historii państwa. Ten dzień oznacza koniec Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Oficjalna nazwa tego święta to "Dzień Zwycięstwa". W tym dniu uroczystości odbywają się głównie w Rosji i krajach Europy Wschodniej, ponieważ koniec drugiej wojny światowej odbył się nieco później - 2 września po kapitulacji Japonii. 9 maja na terenie ZSRR dowiedzieli się o ostatecznym i bezwarunkowym kapitulacji niemieckich faszystowskich Niemiec. Tego dnia w wielu miastach odbywają się tradycyjne parady demonstrujące siłę broni wojskowej. Głównymi bohaterami tego święta są weterani, którzy dzięki swym wyczynom zbliżyli wielkie zwycięstwo i nie żałowali swojego życia za wyzwolenie ojczystego kraju. Również w tym dniu odbywają się liczne imprezy sportowe i rozrywkowe, a uroczystości zakończone są tradycyjnymi fajerwerkami.

Kalendarz świąt w maju

Harmonogram wakacji w maju jest corocznie ustalany i zatwierdzany przez przepisy rządowe, ponieważ święta mogą wypaść w różne dni tygodnia w różnych latach, a także istnieje potrzeba przeniesienia weekendów z jednego miesiąca na drugi.

Corocznie przygotowywane są propozycje reorganizacji majowych świąt. Z jednej strony, dla dużej liczby osób wydaje się niewygodne, że między wystarczająco długimi weekendami trwają 3 lub 4 dni robocze, co uniemożliwia wykonywanie długich podróży, na przykład do innego miasta lub kraju.

Omawiając rozkład świąt na majowe święta, wielu wysunęło pomysł, by ograniczyć święta w zimie, które postanowiono zorganizować po świętach noworocznych, i dodać dni do wakacji w maju, aby pojedyncze święto mogło się odbyć w dniach od 1 do 9. Pomysł ten ma wielu zwolenników, ale jak dotąd nie uzyskał aprobaty prawnej.

Istnieje jednak przeciwny punkt widzenia. W maju wielu właścicieli firm przemysłowych narzeka na straty i przestoje, a także fakt, że po długim weekendzie pracy przez jakiś czas pracownicy nie pracują w pełni sił. Z tego punktu widzenia optymalne byłoby pozostawienie tylko dwóch świąt - 1 maja i 9.

Kalendarz świąteczny