9 maja to dzień zwycięstwa nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941-1945. Pod koniec kwietnia 1945 r. Rozpoczęły się bitwy o Reichstag, 1 maja żołnierze rosyjscy podnieśli sztandar zwycięstwa nad Reichstagiem, a 8 maja podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Krwawa wojna, zwana także II wojną światową, dobiegła końca.

Święto zaczęło obchodzić się bezpośrednio po zakończeniu wojny, w 1945 roku, ale przez długi czas obchody 9 maja były skromne. 20 lat później, w rocznicę 1965 roku, ten dzień stał się nieczynny i zaczęli świętować na większą skalę.

Tradycje świętowania

W majowe dni uroczyście świętują zwycięzcy - weterani wojenni. Tradycyjnie, na pamiątkę Wielkiego Zwycięstwa, parady odbywają się w rosyjskich miastach. Główna parada w dniu 9 maja odbędzie się na Placu Czerwonym w Moskwie. Po raz pierwszy odbyło się 24 czerwca 1945 r. I od tego czasu odbywa się niezmiennie z udziałem różnych rodzajów żołnierzy, przy użyciu sprzętu wojskowego.

Jest powszechnie obchodzony 9 maja w mieście-bohatera Sewastopola. W tym dniu w mieście podwójne święto - 9 maja 1944 r. Został bohatersko wyzwolony od faszystów.

W dniu zwycięstwa spotykają się weterani i żołnierze pierwszej linii, pamiętają lata wojny, odwiedzają miejsca o militarnej sławie, groby zaginionych przyjaciół i kwiaty świecowe przy pomnikach.

W wigilię 9 maja w szkołach organizowane są spotkania weteranów z dziećmi. Weterani opowiadają o walce, wydarzeniach i życiu w tych tragicznych latach. Każdego roku coraz mniej jest uczestników i świadków wojny, ale ich pamięć żyje, unieśmiertelniona w literaturze, muzyce, architekturze, w pamięci ludzi.

Wakacje w Rosji i Niemczech

9 maja w Niemczech nie jest obchodzone. W tym kraju, podobnie jak w innych krajach europejskich, obchody odbywają się 8 maja - jest to dzień wyzwolenia z faszyzmu i dnia pamięci więźniów obozów koncentracyjnych.

W Rosji jest to naprawdę popularne, ukochane, bardzo piękne i wzruszające święto, które, miejmy nadzieję, będzie żyło wiecznie, a także wspomnienie Wielkiego Zwycięstwa. 9 maja 2013 r. Będziemy świętować 68. rocznicę.