Święto św. Andrzeja Pierwszego powołanego jest bardzo czczone wśród prawosławnych, ponieważ Andrzej jest jednym z dwunastu apostołów. Piotr Wielki także ustanowił najwyższą nagrodę, Order św. Andrzeja Pierworodnego, który mogli otrzymać tylko dygnitarze. Flaga Świętego Andrzeja jest również znana jako oficjalny sztandar rosyjskiej floty.

Kiedy w grudniu obchodzimy Andrew?

Święto Andreja obchodzone jest lub, jak to się nazywało - Dzień Andrzeja, 13 grudnia w nowym stylu (30.11 w starym stylu). Jest to jedno z pierwszych świąt, otwierające cykl zimowy.

Historia świąt kościelnych Andrzeja

Święty Apostoł pochodził z Betsaidy, który był w Galilei, mieszkał w Kafarnaum nad brzegiem jeziora, gdzie on i jego brat łowili ryby, dzięki czemu żył, od najmłodszych lat był bardzo pobożny, dużo modlił się, wyróżniał się wielkim dążeniem do Boga.

Andrzej nie ożenił się, wybierając ścieżkę ucznia Świętego Proroka Jana Chrzciciela. Później, gdy Jan Chrzciciel ogłosił Janowi Teologowi i Andrzejowi o Wcieleniu i chrzcie Jezusa w Jordanie, natychmiast podążał za Chrystusem, stając się jednym z pierwszych uczniów. W przyszłości doprowadzi on do Chrystusa i jego brata Szymona, zwanego apostołem Piotrem.

Apostoł Andrzej był jednym ze świadków Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Chrystusa, po czym powrócił do Jerozolimy, podróżował kilkakrotnie, przekazując Słowo Boże Azji Mniejszej, Macedonii, Morza Czarnego, Kijowie, Nowogrodzie, Rzymie, Tracji. Po drodze cierpiał wiele cierpień pogan.

W wieku 62 lat w mieście Patras doznał straszliwej śmierci okrutnego władcy Egeatom. Został ukrzyżowany na krzyżu, który w przyszłości został nazwany "Krzyżem św. Andrzeja". W środku znajdują się relikwie świętego Włochy w katedrze w Amalfi, głowa - w Rzymie w katedrze św. Piotra Apostoła.

Zwyczaje i znaki związane ze świętem św. Andrzeja Pierwszego

Zgodnie z słowiańskimi tradycjami, w noc przed świętami Andrei, dziewczęta zgadywały na rzecz konkurentów. Próbują wywoływać prorocze sny, w których wydają się być narzeczonymi. W tym celu należy umieścić miskę wody pod łóżkiem, a pod poduszką - trochę kutya, nóż, lustro i męski kapelusz lub czip z ogrodzenia faceta, który lubi.

Aby zobaczyć w snach zwężone, dziewczęta posiały nasiona lnu w doniczce z ziemią, czytaj "Ojcze nasz" nad nią 9 razy, stojąc, klęcząc i siedząc. Po ogłoszeniu spisku: "Święty Andrzeju, siaję na ciebie, daj mi znać, kogo będę łzą". I garnek został również umieszczony pod łóżkiem.

W ukraińskim Polesiu święto to uznano za święto młodych mężczyzn. Tego dnia wieczorem zaprowadzono ich do towarzystwa młodych ludzi. Młodzi faceci podskakują na Kalicie, podnoszą rytualny chleb i odgryzają kawałek, a potem traktują wszystkich. Urlop Andrey'a1 Po ceremonii mogą brać udział w przyjęciach, randkach, pracy dla mężczyzn, żenić się i oczywiście wyjść za mąż.

Na zachodniej Ukrainie noc przed świętem Andrieja uważana była za moment złych duchów. Według legend, czarownice mogą odbierać mleko od krów, dlatego tej nocy Hucułu tej nocy spalili "podpalenia Andrzeja" na podium.

Od tego dnia wprowadzono zakazy wszelkiego rodzaju tkactwa i uzwojenia. Zakaz trwał do Chrztu. Również w okresie od Andrieja do Nowego Roku zabroniono wypaczania poza domem - "nesnovitsa".

Znaki , czas na dzień Andreeva: idą do jezior i rzek w nocy, aby słuchać wody: jeśli woda jest cicha, na równą i dobrą zimę, jeśli głośno - na zimno, dobrze, jeśli burzliwe - na burze i śnieżyce.

Jeśli w dniu Andrew pogoda jest zimna i czysta - to dobry znak, a jeśli upał - zły. Kohl tego dnia śnieg spadnie i pozostanie (nie topi się), a następnie leżeć przez kolejne 10 dni.