Transport drogowy stał się integralną częścią naszego życia, niezależnie od tego, czy mieszkasz w metropolii, czy prowincjonalnym miasteczku. Nic dziwnego, że każdy właściciel samochodu lub osoba, której praca związana jest z tego typu transportami, obchodzi Dzień Kierowcy, mimo że z definicji ten dzień wolny jest uznawany wyłącznie za zawodowy.

Dziś wydaje się, że wakacje kierowców były od niepamiętnych czasów, ale warto zagłębić się w historię i okazuje się, że podobna data pojawiła się nieco ponad 30 lat temu. A jednak, nawet w tak stosunkowo krótkim czasie, powstało wiele sporów na temat tego, kiedy należy świętować i jakie jest oficjalne imię tego święta.

Dzień kierowców: historia wakacji

Pierwsza wzmianka o Dniu Kierowcy pojawiła się ponad 30 lat temu. W czasach radzieckich była to świąteczna data dla wszystkich pracowników transportu drogowego. Warto zauważyć, że powodem świętowania byli nie tylko kierowcy, ale także wszyscy pracownicy bezpośrednio związani z sektorem drogowym.

Ustawodawca ZSRR wydał dekret, w którym ustalono, że od tej chwili (1 października 1980 r.) Ostatnia niedziela października jest zawodowym świętem wszystkich kierowców, który został nazwany Dzień Kierowcy. W ludziach obywatele radzieccy nazywali wakacje po prostu "Dniem kierowcy". Dlatego obecnie istnieje wiele kontrowersji związanych z tym, jak poprawnie nazywa się Dzień Kierowcy.

Wraz z upadkiem ZSRR wiele republik zostało dotkniętych pewnymi datami świątecznymi, podczas gdy inne całkowicie porzuciły radzieckie święta. Dzień kierowców również nie był wyjątkiem - święto oficjalnie obchodzone jest dzisiaj w kilku byłych republikach ZSRR, w tym w Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie i Białorusi.

Jeśli chodzi o liczbę dni w święto "Dnia kierowcy", należy zauważyć, że tylko w trzech wyżej wymienionych krajach data obchodów się nie zmieniła. W tym samym czasie jest pewna różnica w obchodach Dnia Kierowcy w Rosji z tego samego święta na Ukrainie i Białorusi.

Świętujemy Dzień Kierowcy w Rosji

Wielu zgodziłoby się, że kierowcy i pracownicy drogowi to dwie zupełnie różne kategorie. Ponadto przedstawiciele drugiej branży w niektórych przypadkach nie są związani z prowadzeniem pojazdu. Aby zapobiec sporom, rząd rosyjski uznał za stosowne stworzyć dwa zupełnie inne, ale jednakowe święta.

Profesjonalne wakacje "Dzień kierowcy" w Ukraina , Białoruś Federacja Rosyjska, jak poprzednio, obchodzona jest w ostatnią niedzielę października. Jest tylko jedna różnica - w pierwszych dwóch krajach postsowieckich to święto łączy się z "Dniem budowniczego dróg". Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Władimir Putin w dekrecie "W dzień robotników drogowych", wydanym 23 marca 2000 r., Historia dni urlopowych kierowców nakazano odłożyć "Dzień drogi" w trzecią niedzielę października.

Dzisiaj wakacje kierowcy praktycznie straciły swoje pierwotne znaczenie, stając się świąteczną datą dla każdego, kto jest właścicielem samochodu. Ale zawsze warto pamiętać, że Dzień Kierowcy to nie tylko kolejne profesjonalne wakacje, ale hołd dla wszystkich pracowników tej branży, bez których życie zawodowe we współczesnym świecie byłoby niemożliwe.

Warto zauważyć, że dzisiejszy dzień kierowców jest również właściwy dla uczczenia tych, którzy jeździli w czasie II wojny światowej, dostarczając amunicję, transportując rannych żołnierzy z linii frontu, transportując kobiety i dzieci z okupowanych miast.