Średniowieczne zamki są nie tylko w Europie Zachodniej, jak wielu uważa. Przylegające przyjazne państwo rosyjskie, Republika Białorusi, ma ponad sto różnych zamków na swoim terytorium. Zgodnie z programem państwowym do końca 2015 r. Wszystkie zamki Białorusi powinny zostać przywrócone. Odrębne budynki stanowią teraz ruiny, ale całkiem sporo reprezentacyjnych zabytków Białorusi.

Białoruś: Zamek Nesvizh

Raz Nieświeżesz był jednym z najpotężniejszych miast w Wielkim Księstwie Litewskim. Zbudowany w połowie XVI wieku, wspaniały zamek Radziwiłłów jest główną atrakcją miasta. W muzeum znajduje się ekspozycja muzealna opowiadająca o historii tego wspaniałego budynku i życiu jego arystokratycznych właścicieli. Biblioteka zamkowa jest najbardziej znaną kolekcją książek w kraju. Zamek Radziwiłłów na Białorusi jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO wraz z Puszczą Białowieską i Zamkiem Mir.

Zamki Białorusi2Zamki Białorusi3

Białoruś: Zamek Mir

Słynny obiekt historyczny na Białorusi - Zamek na świecie to kompletny kompleks architektoniczny. Obowiązkowo jego wizyta jest objęta programem wycieczek w kraju. Zlokalizowany w obwodzie grodzieńskim zamek został zbudowany w połowie XVI wieku, a podczas jego długiej historii nabył wiele legend o tajemniczych wydarzeniach rozgrywających się na terenie kompleksu. Niejednokrotnie jego historia stała się fabułą filmów historycznych i przygodowych. Filmowcy chętnie korzystają z odrestaurowanych hal zamkowych i lokalnych krajobrazów. Na terenie muzeum znajduje się kilka małych kawiarni, w których można zjeść i zrelaksować się.

Zamki Białorusi4Zamki Białorusi5

Białoruś: Zamek Lida

Jeden z najstarszych średniowiecznych zamków na Białorusi - kamienny zamek w Lidzie został wybudowany z przeznaczeniem wojskowo-obronnym w XIV wieku, kiedy to krzyżowcy zwiększyli nacisk na ziemie białorusko-litewskie. Zamek jest zbudowany zgodnie z rodzajem kościoła rycerskiego, aby skutecznie oprzeć się wrogowi. Obecnie trwa renowacja murów i wież budowli architektonicznej, ale część zamku Lida jest otwarta na wycieczki. Latem organizowane są dla turystów spektakle teatralne i pokazowe turnieje rycerskie, a zimą na dziedzińcu rozlewa się rozległe lodowisko.

Zamki Białorusi6Zamki Białorusi7

Białoruś: Zamek Bychów

Zamek Bychów - barokowy zespół pałacowy, wzniesiony w XVII wieku nad brzegiem Dniepru w mieście Bychów. Kilka budynków kompleksu znajduje się w taki sposób, że powstaje zamknięta przestrzeń. W środku głównego budynku znajduje się wysoka wieża strażnicza. Oprócz pałacu, kompleks obejmuje fasadowe wieże obronne znajdujące się w narożnikach budynku i koszar. Obecnie trwają prace nad odrestaurowaniem zamku i przekazaniem go do funduszu muzealnego Białorusi, co daje nadzieję, że wspaniały budynek wkrótce będzie miał drugie życie.

Zamki Białorusi8Zamki Białorusi9

Białoruś: zamek w Kosowie

Zamek Kossov (Pałac Puslovsky) i otaczający go park powstały w pierwszej połowie XIX wieku. Struktura składa się z 12 wież w stylu gotyckim, symbolizujących miesiące w roku. W pałacu Puslovsky około 100 pokoi. Obecnie trwają znaczące prace konserwatorskie na terenie zamku w Kosowie, który przez blisko 200 lat istnienia był wielokrotnie łupiony i podpalany. Do 2016 roku osiedle Puslovsky zostanie całkowicie odrestaurowane jako kompleks muzealny.

Zamki Białorusi10Zamki Białorusi11

Oprócz starożytnych zamków na Białorusi można zwiedzić inne historyczne obiekty, które przetrwały do ​​dziś: klasztory, katedry, posiadłości arystokratyczne i wiele innych, które mogą zainteresować nawet wyrafinowanych turystów.

Ponadto Białoruś słynie jako kraj interesujący agroturystów , a także entuzjaści outdooru szukający jej ośrodki narciarskie .