Klasztory współczesnej Ukrainy to zbiór instytucji kościelnych należących do cerkwi prawosławnych kościołów w Kijowie i Patriarchatu Moskiewskiego, ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, kościołów rzymsko-katolickich i greckokatolickich, a także buddystów i muzułmanów. Wszystkie są obiektami pielgrzymkowymi i turystyką krajoznawczą.

Jakie klasztory są na Ukrainie?

Według najnowszych danych na terytorium Ukrainy działa 191 klasztorów, w tym 95 kobiet i 96 mężczyzn. Ale to tylko prawosławne klasztory na Ukrainie. Są praktycznie na całym swoim terytorium, w każdym regionie. Jednak na Zachodzie dominują klasztory katolickie, a na Krymie działają nadal klasztory Sufi (islamskie) i ormiańskie. Pod koniec XX wieku w regionie Doniecka pojawił się klasztor buddyjski.

Obecnie większość krużganków działa, choć wiele z nich jest obecnie w trakcie renowacji, a niektóre z nich są również przenoszone do wspólnot religijnych. Niewielka liczba budynków ulega zniszczeniu lub jest przedmiotem sporu o przynależność do określonego wyznania chrześcijańskiego.

Prawie wszystkie klasztory i kobiece klasztory na Ukrainie deklarują swoją otwartość wobec turystów. Najbardziej gościnni z nich nawet wyposażają hotele dla pielgrzymów i zapewniają im bezpłatne stoły. Oczywiście rozwój turystyki religijnej jest wspierany przez państwo.

Największym zabytkiem na Ukrainie jest Ławra Kijowsko-Peczerska (XII w.), Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod Lavra znajduje się hotel, organizowane są wycieczki dla pielgrzymów. Na jego terenie znajduje się klasztor.

Klasztor Svyatogorsky na Ukrainie

Svyatogorsk Lavra, położona na Dontsova bardziej stromo, uosabia całą duchowość tego regionu. Svyatogorie to kraj, który został spłodzony od wieków. Przez cały czas jest jak duchowy magnes przyciągający wspaniałych ludzi. Istnieje legenda, że ​​właśnie tutaj Suworow, wracający z armią z Krymu, zatrzymał się, aby żołnierze mogli leczyć rany. Święte Góry są od dawna opisywane w literaturze naukowej.

Liczba braci wzrasta każdego roku, a teraz jest to ponad 100 osób. We wsi Bogorodichnoe, przylegającej do klasztoru, otwarto kościół ku czci ikony "Radość wszystkich dotkniętych". Na 5 dzwonnicach zebrano 54 dzwony. Ich największy waży ponad 6 ton. W klasztorze organizowany jest wspaniały braterski chór.

W duże święta w klasztorze gromadzi się do 15 tysięcy pielgrzymów z różnych krajów.

Klasztor Świętego Wniebowstąpienia na Ukrainie

Klasztor Świętego Wniebowstąpienia Banchenskiego to niezwykłe miejsce na Bukowinie, skąd przybywają prawosławni i turyści z całego świata. Tutaj każdy zakątek jest pełen wiary, miłości, wielkiej siły i spokoju, a nawet ściany oddychają łaską. Na terytorium Prawosławne klasztory na Ukrainie Klasztor ma 6 świątyń i klasztor.

Pierwszy kamień tego klasztoru położono całkiem niedawno - w 1994 r., A otwarto go dwa lata później. Na terenie klasztoru znajduje się podziemny kościół św. Sergiusza z Radoneża, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, Kościół wstawiennictwa Najświętszej Matki Bożej, dom opata, dwie budynki braterskie, życiodajna wiosna, hotel dla parafian. Jego kopuła widoczna jest od kilkudziesięciu kilometrów. Usługa wykonywana jest w języku rosyjskim i rumuńskim.

W klasztorze znajduje się schronisko dla dzieci, w którym wychowuje się ponad trzysta dzieci, z których wielu jest poważnie chorych. Tutaj chętnie przyjmują pielgrzymów. Jedzenie i zakwaterowanie dla wszystkich jest bezpłatne.